event burgee venue burgee

Spring Challenge Cup

Lancing Sailing Club

Atkins & Owen Club Championship

Fleet Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Streaker 1700 Alan Simmons   1136 (4.0) 1.0 (4.0) 2.0 3.0 1.5 2.0 4.0 21.5 13.5
2nd Laser 8 Craig Palmer   1105 (5.0) 2.0 3.0 1.0 (4.0) 3.0 3.0 3.0 24.0 15.0
3rd Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 (7.0) 3.0 (6.0) 3.0 5.0 4.0 5.0 5.0 38.0 25.0
4th Laser 186037 Bob Aldridge   1105 (11.0) (24.0 DNC) 7.0 5.0 DNF 7.0 7.0 6.0 7.0 74.0 39.0
5th Laser Radial 7 Dave Trout   1155 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 2.0 5.0 4.0 2.0 91.0 43.0
6th RS400 859 Bob Trevis Ian Skyes 942 3.0 6.0 1.0 (24.0 DNC) 6.0 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 94.0 46.0
7th Laser 197371 Mark Feltham   1105 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 1.5 1.0 1.0 100.5 52.5
8th Laser 5 Tom Williams   1105 14.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 8.0 8.0 7.0 6.0 115.0 67.0
9th Comet 69 Barry Simmons   1226 8.0 (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 9.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 139.0 91.0
10th RS400 487 Donal Roche Mark Feltham 942 12.0 5.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 145.0 97.0
11th Laser 174949 Roger Dowty   1105 21.0 DNF 4.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 150.0 102.0
12th Laser 178213 Giles Dawborn   1105 10.0 9.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 163.0 115.0
13th RS500 709 Pete Matthews Lou 963 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 169.0 121.0
14th RS500 1037 Peter Fursey Jack Fursey 963 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 170.0 122.0
15th Topper 21092 Angela Davey   1428 21.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 175.0 127.0
16th RS700 966 Matt Carter     (24.0 DNC) 9.0 DNF (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 177.0 129.0
17th Topper 42877 Nick Muggridge   1428 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 177.0 129.0
18th Comet 866     1226 13.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 181.0 133.0
19th Laser 176290 Mark Thomas   1105 21.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 189.0 141.0
19th Topper 32607 Ben Carter   1428 21.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 189.0 141.0
19th Topaz Race X 5474 Clinton Peck     21.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 189.0 141.0
19th Laser 2 10086 Colin Norris Ali 1081 21.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 189.0 141.0
23rd Laser   Ollie Page   1105 22.0 OCS (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 190.0 142.0

Race 1 - Fleet Fleet - 25.8.19 at 11:10

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:10:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Lou 963 11:10:00 12:00:35 0:50:35 3 0:52:32 1.0
2 RS500 1037 Peter Fursey Jack Fursey 963 11:10:00 12:00:48 0:50:48 3 0:52:45 2.0
3 RS400 859 Bob Trevis Ian Skyes 942 11:10:00 12:00:30 0:50:30 3 0:53:37 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 11:10:00 12:12:49 1:02:49 3 0:55:18 4.0
5 Laser 8 Craig Palmer   1105 11:10:00 12:12:34 1:02:34 3 0:56:37 5.0
6 Laser Radial 7 Dave Trout   1155 11:10:00 12:16:21 1:06:21 3 0:57:27 6.0
7 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 11:10:00 12:12:07 1:02:07 3 0:57:28 7.0
8 Comet 69 Barry Simmons   1226 11:10:00 11:58:02 0:48:02 2 0:58:46 8.0
9 Topper 42877 Nick Muggridge   1428 11:10:00 12:07:10 0:57:10 2 1:00:03 9.0
10 Laser 178213 Giles Dawborn   1105 11:10:00 12:19:14 1:09:14 3 1:02:39 10.0
11 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 11:10:00 12:20:08 1:10:08 3 1:03:28 11.0
12 RS400 487 Donal Roche Mark Feltham 942 11:10:00 12:10:32 1:00:32 3 1:04:16 12.0
13 Comet 866     1226 11:10:00 12:05:31 0:55:31 2 1:07:55 13.0
14 Laser 5 Tom Williams   1105 11:10:00 12:31:12 1:21:12 3 1:13:29 14.0
15 Laser 174949 Roger Dowty   1105     DNF 3   21.0
15 Topper 21092 Angela Davey   1428     DNF 2   21.0
15 Laser 176290 Mark Thomas   1105     DNF 3   21.0
15 Topper 32607 Ben Carter   1428     DNF 2   21.0
15 Topaz Race X 5474 Clinton Peck         DNF 2   21.0
15 Laser 2 10086 Colin Norris Ali 1081 11:10:00 12 DNF 3   21.0
21 Laser   Ollie Page   1105     OCS 3   22.0

Race 2 - Fleet Fleet - 25.8.19 at 12:56

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:56:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 12:56:00 13:52:35 0:56:35 2 0:49:49 1.0
2 Laser 8 Craig Palmer   1105 12:56:00 13:51:20 0:55:20 2 0:50:05 2.0
3 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 12:56:00 13:51:12 0:55:12 2 0:51:04 3.0
4 Laser 174949 Roger Dowty   1105 12:56:00 13:52:56 0:56:56 2 0:51:31 4.0
5 RS400 487 Donal Roche Mark Feltham 942 12:56:00 13:45:01 0:49:01 2 0:52:02 5.0
6 RS400 859 Bob Trevis Ian Skyes 942 12:56:00 13:46:32 0:50:32 2 0:53:39 6.0
7 Laser 178213 Giles Dawborn   1105     DNF 2   9.0
7 RS700 966 Matt Carter         DNF 2   9.0

Race 3 - Fleet Fleet - 25.8.19 at 14:48

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 859 Bob Trevis Ian Skyes 942 14:48:00 15:33:44 0:45:44 2 0:48:33 1.0
2 Comet 69 Barry Simmons   1226 14:48:00 15:51:13 1:03:13 2 0:51:34 2.0
3 Laser 8 Craig Palmer   1105 14:48:00 15:45:31 0:57:31 2 0:52:03 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 14:48:00 15:48:29 1:00:29 2 0:53:15 4.0
5 Laser 174949 Roger Dowty   1105 14:48:00 15:48:54 1:00:54 2 0:55:07 5.0
6 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 14:48:00 15:47:51 0:59:51 2 0:55:22 6.0
7 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 14:48:00 15:49:16 1:01:16 2 0:55:27 7.0
8 RS400 487 Donal Roche Mark Feltham 942 14:48:00 15:41:32 0:53:32 2 0:56:50 8.0

Race 4 - Fleet Fleet - 25.8.19 at 16:03:00

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 16:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 8 Craig Palmer   1105 16:03:00 17:02:22 0:59:22 2 0:53:44 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 16:03:00 17:04:06 1:01:06 2 0:53:47 2.0
3 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 16:03:00 17:02:57 0:59:57 2 0:55:27 3.0
4 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 16:03:00   DNF     5.0

Race 5 - Fleet Fleet - 26.8.19 at 11:56:00

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:56:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 197371 Mark Feltham   1105 11:56:00 12:38:13 0:42:13 2 0:38:12 1.0
2 Laser Radial 7 Dave Trout   1155 11:56:00 12:42:03 0:46:03 2 0:39:52 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 11:56:00 12:41:44 0:45:44 2 0:40:15 3.0
4 Laser 8 Craig Palmer   1105 11:56:00 12:41:40 0:45:40 2 0:41:20 4.0
5 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 11:56:00 12:41:08 0:45:08 2 0:41:45 5.0
6 RS400 859 Bob Trevis Ian Skyes 942 11:56:00 12:35:30 0:39:30 2 0:41:56 6.0
7 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 11:56:00 12:46:28 0:50:28 2 0:45:40 7.0
8 Laser 5 Tom Williams   1105 11:56:00 12:47:25 0:51:25 2 0:46:32 8.0
9 Comet 69 Barry Simmons   1226 11:56:00 12:26:27 0:30:27 1 0:49:40 9.0
10 Topper 21092 Angela Davey   1428 11:56:00 12:52:21 0:56:21 1 1:18:55 10.0

Race 6 - Fleet Fleet - 26.8.19 at 11:56:00

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 13:03:00 13:41:28 0:38:28 2 0:33:52 1.5
1 Laser 197371 Mark Feltham   1105 13:03:00 13:40:25 0:37:25 2 0:33:52 1.5
3 Laser 8 Craig Palmer   1105 13:03:00 13:43:32 0:40:32 2 0:36:41 3.0
4 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 13:03:00 13:42:48 0:39:48 2 0:36:49 4.0
5 Laser Radial 7 Dave Trout   1155 13:03:00 13:46:14 0:43:14 2 0:37:26 5.0
6 RS400 859 Bob Trevis Ian Skyes 942 13:03:00 13:38:48 0:35:48 2 0:38:00 6.0
7 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 13:03:00 13:46:28 0:43:28 2 0:39:20 7.0
8 Laser 5 Tom Williams   1105 13:03:00 13:47:52 0:44:52 2 0:40:36 8.0

Race 7 - Fleet Fleet - 26.8.19 at 15:11:00

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 15:11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 197371 Mark Feltham   1105 15:11:00 15:48:02 0:37:02 3 0:33:31 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 15:11:00 15:49:15 0:38:15 3 0:33:40 2.0
3 Laser 8 Craig Palmer   1105 15:11:00 15:48:35 0:37:35 3 0:34:01 3.0
4 Laser Radial 7 Dave Trout   1155 15:11:00 15:50:20 0:39:20 3 0:34:03 4.0
5 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 15:11:00 15:50:04 0:39:04 3 0:36:08 5.0
6 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 15:11:00 15:51:27 0:40:27 3 0:36:36 6.0
7 Laser 5 Tom Williams   1105 15:11:00 15:52:09 0:41:09 3 0:37:14 7.0

Race 8 - Fleet Fleet - 26.8.19 at 15:59:00

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 15:59:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 197371 Mark Feltham   1105 15:59:00 16:35:36 0:36:36 3 0:33:07 1.0
2 Laser Radial 7 Dave Trout   1155 15:59:00 16:39:43 0:40:43 3 0:35:15 2.0
3 Laser 8 Craig Palmer   1105 15:59:00 16:38:14 0:39:14 3 0:35:30 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 15:59:00 16:39:51 0:40:51 3 0:35:58 4.0
5 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1081 15:59:00 16:38:27 0:39:27 3 0:36:30 5.0
6 Laser 5 Tom Williams   1105 15:59:00 16:40:15 0:41:15 3 0:37:20 6.0
7 Laser 186037 Bob Aldridge   1105 15:59:00 16:40:29 0:41:29 3 0:37:32 7.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com