event burgee venue burgee

Class/AM H'Cap

Lancing Sailing Club

Fast Fleet Fleet

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 6th May 7th May 13th May 20th May 27th May 28th May 3rd June 17th June 24th June 1st July 12th Aug 2nd Sept 9th Sept 30th Sept Total Nett
1st RS500 709 Pete Matthews Karen 963 (2.0 AvP) (3.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (3.0) 1.0 (5.0) 85.0 9.0
2nd LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 (21.0 DNC) 2.6 AvP (21.0 DNC) (21.0 DNC) (3.0) (21.0 DNC) 2.0 (7.0 DNF) 1.0 2.0 (21.0 DNC) 1.0 2.6 AvP 2.0 128.2 13.2
3rd RS700 966 Matt Carter   847 (21.0 DNC) (6.0) 1.0 5.0 1.0 2.0 (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (8.0) (21.0 DNC) 2.0 2.0 (7.0) 119.0 14.0
4th LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 3.0 2.0 (21.0 DNC) 2.0 (5.0) 2.7 AvP (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) 3.0 3.0 147.7 16.7
5th Aero 7 2225 John Mckewon   1068 1.0 1.0 3.0 (8.0) 4.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 154.0 20.0
6th RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 2.0 4.0 4.0 (7.0) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 DNF 5.0 AvP (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 AvP (21.0 DNC) 166.0 33.0
7th LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075 7.0 10.0 DNF 6.4 AvP 4.0 (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) 7.0 DNF (21.0 DNC) (12.0 DNF) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 177.4 39.4
8th RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 4.0 (21.0 DNC) 8.0 OCS 9.0 (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) 8.0 189.0 42.0
9th LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 3.3 AvP (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 5.0 3.3 AvP (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 205.6 58.6
10th RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 5.0 5.0 5.0 10.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 207.0 60.0
11th Contender 574 Neil Fulcher   969 10.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.9 AvP (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 5.5 7.0 DNF 9.0 228.4 81.4
12th RS 400 1022 Andy Clark Lukas 942 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 244.0 97.0
13th Contender 2432 Jerry Hone   969 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 AvP (21.0 DNC) 12.0 DNF 21.0 DNC 9.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 246.0 99.0
14th Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 261.0 114.0
15th LASER II 8939 Paul Cooper R Bates 1075 (21.0 DNC) 7.0 AvP (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 DNF (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 266.0 119.0
16th Contender 288 Mark Thomas   969 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 10.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.5 21.0 DNC 21.0 DNC 267.5 120.5
17th Contender 802 Gary Austin   969 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 274.0 127.0
18th RS200 458 Ed Gilbert   1046 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 279.0 132.0
19th RS200 285 Tom K   1046 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 9.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 282.0 135.0
20th L3000 8888 Craig   1075 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 12.0 DNF 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 285.0 138.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 14, Discards: 7, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 6th May 7th May 13th May 20th May 27th May 28th May 3rd June 17th June 24th June 1st July 12th Aug 2nd Sept 9th Sept 30th Sept Total Nett
1st LASER 179660 Will Apps   1098 2.0 (35.0 DNC) (4.0) 1.0 (35.0 DNC) 1.0 (35.0 DNC) (3.0) 2.0 1.0 (35.0 DNC) 2.0 (35.0 DNC) 2.0 193.0 11.0
2nd LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 6.0 (35.0 DNC) 3.0 (35.0 DNC) 3.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 3.0 1.0 4.0 (35.0 DNC) 1.0 266.0 21.0
3rd LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 3.7 AvP (35.0 DNC) 2.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 4.0 2.0 (35.0 DNC) 2.0 3.7 AvP (7.0) (35.0 DNC) 5.0 239.4 22.4
4th Streaker 1700 Alan Simmons   1128 (7.0) 1.0 (7.0) 2.0 (6.0) 3.0 2.0 (35.0 DNC) (6.0) 4.0 (35.0 DNC) 5.0 (35.0 DNC) 6.0 154.0 23.0
5th LASER 182545 Paul Fewster   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 4.4 AvP 4.0 4.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0 5.0 (35.0 DNC) 3.0 (10.0 DNF) 4.0 245.4 25.4
6th LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 4.0 (35.0 DNC) 1.0 3.8 AvP 2.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 11.0 DNF (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 302.8 57.8
7th LASER 169069 Mike Theo   1098 10.0 8.3 AvP (35.0 DNC) 5.0 9.0 DNF (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 9.0 (35.0 DNC) 9.0 (35.0 DNC) 8.0 303.3 58.3
8th Laser 178213 Giles Dawson   1098 5.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 4.0 5.0 (35.0 DNC) 3.0 (35.0 DNC) 4.0 6.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 307.0 62.0
9th LASER 165483 Sean Dwyer   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 3.0 3.5 AvP 2.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 6.0 35.0 DNC 3.0 332.5 87.5
10th LASER 170591 Bruce Mayo   1098 1.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0 5.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 3.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 17.0 DNF 342.0 97.0
11th LASER 174949 Roger Dowty   1098 8.0 7.0 DNF 6.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 7.0 7.0 AvP (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 350.0 105.0
12th LASER RADIAL 178213 Giles Dawborn   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 3.0 7.8 AvP 3.0 17.0 DNF 353.8 108.8
13th LASER 147122 Craig Palmer   1098 (35.0 DNC) 4.0 AvP (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 2.0 1.0 35.0 DNC 9.0 366.0 121.0
14th LASER RADIAL 169182 Karren McGrath   1142 (35.0 DNC) 7.0 DNF (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 7.5 AvP (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 8.0 35.0 DNC 7.5 AvP 380.0 135.0
15th LASER 200872 J-P Dias   1098 9.0 (35.0 DNC) 8.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 10.0 385.0 140.0
16th LASER 186037 Bob Aldridge   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 9.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 6.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 10.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 17.0 DNF 392.0 147.0
17th RS Vision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 3.0 7.0 DNF (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 1.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 396.0 151.0
18th laser 4.7 207932 Peter Fussey   1207 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 4.0 35.0 DNC 4.0 35.0 DNC 401.0 156.0
19th LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 6.0 35.0 DNC 7.0 35.0 DNC 406.0 161.0
20th LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 5.0 35.0 DNC 5.0 35.0 DNC 430.0 185.0
21st LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 5.0 5.0 AvP 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 430.0 185.0
22nd LASER RADIAL 178213 Donal Roach   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 6.0 AvP (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 6.0 35.0 DNC 432.0 187.0
23rd LASER RADIAL   Tom Williams   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 7.0 35.0 DNC 7.0 AvP 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 434.0 189.0
24th LASER RADIAL 200872 JP   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 8.0 DNF 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 10.0 DNF 35.0 DNC 438.0 193.0
25th LASER 176290 Andy Carter   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 1.0 35.0 DNC 456.0 211.0
26th LASER RADIAL 165483 Sean Dwyer   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 2.0 35.0 DNC 457.0 212.0
27th 2000 2067 Matt Carter Jules 1109 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 5.0 (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 460.0 215.0
28th LASER RADIAL 203275 Ian Aldridge   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) 5.0 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 460.0 215.0
29th LASER RADIAL 167960 Adrian Heath   1142 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 7.0 462.0 217.0
30th LASER   Tom Williams   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 10.0 35.0 DNC 35.0 DNC 465.0 220.0
31st LASER 160429 Nick Leader   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 11.0 35.0 DNC 35.0 DNC 466.0 221.0
32nd Aero 5 2225 Johnny Mckeown   1129 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 11.0 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 466.0 221.0
33rd LASER 160556 L Emey   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 17.0 DNF 472.0 227.0
33rd LASER   T Wilkins   1098 (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) (35.0 DNC) 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 35.0 DNC 17.0 DNF 472.0 227.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 6th May 7th May 13th May 20th May 27th May 28th May 3rd June 24th June 1st July 2nd Sept 9th Sept 30th Sept Total Nett
1st Comet 69 Barry Simmons   1205 (4.0) 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 (3.0) (3.0) (17.0 DNC) (2.3 AvP) 42.3 9.0
2nd Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (4.0 DNS) 3.0 1.0 1.0 (17.0 DNC) 1.0 100.0 11.0
3rd Topper 28135 Mike Hartnell   1358 2.0 (17.0 DNC) 1.0 2.2 AvP 1.0 (17.0 DNC) 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 115.2 13.2
4th Comet 882 Dave Carter   1205 5.0 4.0 DNF (17.0 DNC) 2.0 5.0 4.0 DNF 4.0 DNS (6.0) (17.0 DNC) (6.0) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 104.0 24.0
5th Topper 21092 Angela Davey   1358 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 144.0 42.0
6th Comet 868 Rod J   1205 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 2.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 163.0 61.0
7th Topper 42614 Peter Barnes   1358 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 AvP 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC 168.0 66.0
8th Topaz 5474 Clinton Peck   1200 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 DNF (17.0 DNC) 8.0 DNF (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 171.0 69.0
9th RS Tera Pro 723 Ben Carter   1373 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 7.0 2.0 OCS 17.0 DNC 179.0 77.0
10th Topper 33539 Rob Hedgecock   1358 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 7.0 DNF 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 180.0 78.0
11th Comet 670 Doug A   1205 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 10.0 DNF 17.0 DNC 2.0 182.0 80.0
12th Comet 390 Mark Feltham   1205 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 188.0 86.0
13th RS Zest   Finn Horner Lee Horner 1400 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 OCS 17.0 DNC 189.0 87.0
14th RSFeva XL 741 Andy Carter Olive Carter 1240 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 191.0 89.0
15th Topper 32865 Jack C   1358 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 191.0 89.0
16th RS Zest Zest Alex Powell   1400 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 192.0 90.0

6th May - Fast Fleet Fleet - 06.05.18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00:00 12:16:20 1:16:20 4 1:11:28 1.0
2 RS500 709 Pete Matthews Karen 963     AvP     2.0
2 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:00:00 12:09:05 1:09:05 4 1:13:20 2.0
4 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:19:26 1:19:26 4 1:13:53 3.0
5 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 11:00:00 12:14:20 1:14:20 4 1:18:55 4.0
6 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:00:00 12:18:13 1:18:13 4 1:21:13 5.0
7 Contender 2432 Jerry Hone   969 11:00:00 12:18:52 1:18:52 4 1:21:23 6.0
8 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075 11:00:00 12:28:33 1:28:33 4 1:22:22 7.0
9 Contender 574 Neil Fulcher   969     DNF     10.0

7th May - Fast Fleet Fleet - 07.05.18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00:00 12:05:50 1:05:50 2 1:01:39 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:06:34 1:06:34 2 1:01:55 2.0
3 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075     AvP     2.6
4 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:00:00 12:02:59 1:02:59 2 1:05:24 3.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:00:00 12:03:12 1:03:12 2 1:07:05 4.0
6 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:00:00 12:06:24 1:06:24 2 1:08:57 5.0
7 RS700 966 Matt Carter   847 11:00:00 12:00:50 1:00:50 2 1:11:49 6.0
8 LASER II 8939 Paul Cooper R Bates 1075     AvP     7.0
9 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075     DNF     10.0

13th May - Fast Fleet Fleet - 13.05.18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 11:00:00 12:01:03 1:01:03 5 1:12:05 1.0
2 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:00:00 12:16:38 1:16:38 5 1:19:35 2.0
3 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00:00 12:31:29 1:31:29 5 1:25:40 3.0
4 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:00:00 12:24:11 1:24:11 5 1:29:22 4.0
5 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:00:00 12:30:14 1:30:14 5 1:33:42 5.0
6 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075     AvP     6.4
7 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942     OCS 5   8.0

20th May - Fast Fleet Fleet - 20/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:03:00 12:04:34 1:01:34 3 1:03:56 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:03:00 12:11:59 1:08:59 3 1:04:10 2.0
3 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:03:00 12:12:09 1:09:09 3 1:04:20 3.0
4 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075 11:03:00 12:13:35 1:10:35 3 1:05:40 4.0
5 RS700 966 Matt Carter   847 11:03:00 11:59:13 0:56:13 3 1:06:22 5.0
6 RS 400 1022 Andy Clark Lukas 942 11:03:00 12:05:43 1:02:43 3 1:06:35 6.0
7 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:03:00 12:06:33 1:03:33 3 1:07:28 7.0
8 Contender 574 Neil Fulcher   969     AvP     7.9
9 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:03:00 12:16:01 1:13:01 3 1:08:22 8.0
10 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 11:03:00 12:07:49 1:04:49 3 1:08:48 9.0
11 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:03:00 12:13:51 1:10:51 3 1:13:34 10.0

27th May - Fast Fleet Fleet at 27/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 11:00:00 11:53:03 0:53:03 5 1:02:38 1.0
2 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:00:00 12:00:58 1:00:58 5 1:03:19 2.0
3 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 11:00:00 12:10:24 1:10:24 5 1:05:29 3.0
4 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075     AvP     3.3
5 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00:00 12:10:24 1:10:24 5 1:05:55 4.0
6 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:11:42 1:11:42 5 1:06:42 5.0
7 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:00:00 12:06:34 1:06:34 5 1:10:40 6.0
8 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:00:00 12:16:31 1:16:31 5 1:19:27 7.0
9 Contender 288 Mark Thomas   969     DNF 5   10.0

28th May - Fast Fleet Fleet at 28/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:14:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:14:00 12:16:01 1:02:01 4 1:04:24 1.0
2 RS700 966 Matt Carter   847 11:14:00 12:10:02 0:56:02 4 1:06:09 2.0
3 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075     AvP     2.7
4 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075 11:14:00 12:33:24 1:19:24 4 1:13:52 3.0
5 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:14:00 12:33:51 1:19:51 4 1:14:46 4.0
6 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 11:14:00 12:30:59 1:16:59 4 1:21:43 5.0

3rd June - Fast Fleet Fleet - 03/06/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 12:00:00 12:46:06 0:46:06 2 0:47:52 1.0
2 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 12:00:00 12:52:12 0:52:12 2 0:48:33 2.0
3 Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 12:00:00 12:58:24 0:58:24 2 0:54:41 3.0

17th June - Fast Fleet Fleet - 17/06/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:09:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 11:09:00 12:09:12 1:00:12 5 1:11:04 1.0
2 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075     DNF 5   7.0
2 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942     DNF 5   7.0
2 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075     DNF 5   7.0
2 LASER II 8939 Paul Cooper R Bates 1075     DNF 5   7.0
6 Contender 2432 Jerry Hone   969     AvP     9.0

24th June - Fast Fleet Fleet - 24/06/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:18:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 11:18:00 12:23:20 1:05:20 6 1:00:47 1.0
2 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:18:00 12:24:10 1:06:10 6 1:01:33 2.0
3 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:18:00 12:25:26 1:07:26 6 1:03:08 3.0
4 RS 400 1022 Andy Clark Lukas 942 11:18:00 12:20:19 1:02:19 6 1:06:09 4.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942     AvP     5.0

1st July - Fast Fleet Fleet - 01/07/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:26:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:26:00 13:25:39 1:59:39 6 2:04:15 1.0
2 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 11:26:00 13:42:32 2:16:32 6 2:07:00 2.0
3 RS 400 1022 Andy Clark Lukas 942 11:26:00 13:26:41 2:00:41 6 2:08:07 3.0
4 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 11:26:00 13:31:01 2:05:01 6 2:12:43 4.0
5 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:26:00 13:48:53 2:22:53 6 2:12:55 5.0
6 RS200 458 Ed Gilbert   1046 11:26:00 13:49:02 2:23:02 6 2:16:45 6.0
7 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:26:00 13:40:22 2:14:22 6 2:19:32 7.0
8 RS700 966 Matt Carter   847 11:26:00 13:24:30 1:58:30 6 2:19:54 8.0
9 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075 11:26:00 13: DNF 6   12.0
9 Contender 2432 Jerry Hone   969 11:26:00 13: DNF 6   12.0
9 L3000 8888 Craig   1075 11:26:00 13 DNF 6   12.0

12th Aug - Fast Fleet Fleet - 12/8/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 11:49:49 0:49:49 6 0:46:20 1.0
2 LASER II   Colin Norris Chris Foster/Ali 1075 11:00:00 11:51:31 0:51:31 6 0:47:55 2.0
3 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075     AvP     3.3

2nd Sept - Fast Fleet Fleet - 02/09/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 11:00:00 12:17:36 1:17:36 3 1:12:11 1.0
2 RS700 966 Matt Carter   847 11:00:00 12:02:09 1:02:09 3 1:13:23 2.0
3 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:00:00 12:11:09 1:11:09 3 1:13:53 3.0
4 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 11:00:00 12:12:01 1:12:01 3 1:16:27 4.0
5 Contender 574 Neil Fulcher   969 11:00:00 12:28:59 1:28:59 3 1:31:50 5.5
5 Contender 288 Mark Thomas   969 11:00:00 12:28:59 1:28:59 3 1:31:50 5.5
7 Contender 2432 Jerry Hone   969 11:00:00   DNF 3   9.0
7 RS200 285 Tom K   1046     DNF 3   9.0

9th Sept - Fast Fleet Fleet - 09/09/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:00:00 11:55:08 0:55:08 6 0:57:15 1.0
2 RS700 966 Matt Carter   847 11:00:00 11:52:00 0:52:00 6 1:01:24 2.0
3 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075     AvP 6   2.6
4 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:02;51 5:11:00 6 4:49:18 3.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942     AvP 6   5.0
6 Contender 574 Neil Fulcher   969     DNF 6   7.0

30th Sept - Fast Fleet Fleet - 30/9/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Contender 802 Gary Austin   969 11:00:00 12:01:22 1:01:22 6 1:03:20 1.0
2 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 11:00:00 12:13:03 1:13:03 6 1:07:57 2.0
3 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:13:35 1:13:35 6 1:08:27 3.0
4 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00:00 12:14:48 1:14:48 6 1:10:02 4.0
5 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 11:00:00 12:07:44 1:07:44 6 1:10:20 5.0
6 Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 11:00:00 12:16:03 1:16:03 6 1:11:12 6.0
7 RS700 966 Matt Carter   847 11:00:00 12:00:45 1:00:45 6 1:11:43 7.0
8 RS 400 859 Bob Trevis Ian Trevis/Ian S 942 11:00:00 12:07:50 1:07:50 6 1:12:01 8.0
9 Contender 574 Neil Fulcher   969 11:00:00 12:09:42 1:09:42 5 1:26:19 9.0

6th May - Medium Fleet Fleet - 06.05.18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 170591 Bruce Mayo   1098 11:03:00 12:04:30 1:01:30 3 0:56:01 1.0
2 LASER 179660 Will Apps   1098 11:03:00 12:04:44 1:01:44 3 0:56:13 2.0
3 RS Vision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 11:03:00 12:07:39 1:04:39 3 0:57:19 3.0
4 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142     AvP     3.7
5 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 11:03:00 12:09:35 1:06:35 3 0:58:18 4.0
6 Laser 178213 Giles Dawson   1098 11:03:00 12:07:10 1:04:10 3 0:58:26 5.0
7 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:03:00 12:09:45 1:06:45 3 0:58:27 6.0
8 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 12:09:23 1:06:23 3 0:58:51 7.0
9 LASER 174949 Roger Dowty   1098 11:03:00 12:08:00 1:05:00 3 0:59:12 8.0
10 LASER 200872 J-P Dias   1098 11:03:00 12:09:05 1:06:05 3 1:00:11 9.0
11 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:03:00 12:09:46 1:06:46 3 1:00:48 10.0

7th May - Medium Fleet Fleet - 07.05.18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 11:46:27 0:43:27 1 0:38:31 1.0
2 LASER 147122 Craig Palmer   1098     AvP     4.0
3 LASER 174949 Roger Dowty   1098     DNF     7.0
3 LASER RADIAL 169182 Karren McGrath   1142     DNF     7.0
3 RS Vision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128     DNF     7.0
6 LASER 169069 Mike Theo   1098     AvP     8.3

13th May - Medium Fleet Fleet - 13.05.18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:09:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 11:09:00 12:18:22 1:09:22 4 1:00:44 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 11:09:00 12:19:32 1:10:32 4 1:01:46 2.0
3 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:09:00 12:19:50 1:10:50 4 1:02:02 3.0
4 LASER 179660 Will Apps   1098 11:09:00 12:17:54 1:08:54 4 1:02:45 4.0
5 LASER RADIAL 203275 Ian Aldridge   1142 11:09:00 12:20:53 1:11:53 4 1:02:57 5.0
6 LASER 174949 Roger Dowty   1098 11:09:00 12:19:14 1:10:14 4 1:03:58 6.0
7 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:09:00 12:21:59 1:12:59 4 1:04:42 7.0
8 LASER 200872 J-P Dias   1098 11:09:00 12:23:38 1:14:38 4 1:07:58 8.0
9 LASER 186037 Bob Aldridge   1098 11:09:00 12:24:25 1:15:25 4 1:08:41 9.0

20th May - Medium Fleet Fleet - 20/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 179660 Will Apps   1098 11:06:00 12:15:22 1:09:22 3 1:03:11 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:06:00 12:18:00 1:12:00 3 1:03:50 2.0
3 LASER 165483 Sean Dwyer   1098 11:06:00 12:16:24 1:10:24 3 1:04:07 3.0
4 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142     AvP     3.8
5 Laser 178213 Giles Dawson   1098 11:06:00 12:16:43 1:10:43 3 1:04:24 4.0
6 LASER 182545 Paul Fewster   1098     AvP     4.4
7 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:06:00 12:16:57 1:10:57 3 1:04:37 5.0

27th May - Medium Fleet Fleet at 27/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 LASER 170591 Bruce Mayo   1098 1 1.0
2 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 2 2.0
3 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 3 3.0
4 LASER 165483 Sean Dwyer   1098 AvP 3.5
5 LASER 182545 Paul Fewster   1098 4 4.0
6 Laser 178213 Giles Dawson   1098 5 5.0
7 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 6 6.0
8 LASER 169069 Mike Theo   1098 DNF 9.0

28th May - Medium Fleet Fleet at 28/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:23:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 179660 Will Apps   1098 11:23:00 12:20:10 0:57:10 3 0:52:04 1.0
2 LASER 165483 Sean Dwyer   1098 11:23:00 12:24:49 1:01:49 3 0:56:18 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:23:00 12:30:00 1:07:00 3 0:59:24 3.0
4 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:23:00 12:29:24 1:06:24 3 1:00:28 4.0
5 LASER 170591 Bruce Mayo   1098 11:23:00 12:30:17 1:07:17 3 1:01:17 5.0
6 LASER 186037 Bob Aldridge   1098 11:23:00 12:36:40 1:13:40 3 1:07:06 6.0
6 LASER RADIAL 178213 Donal Roach   1142     AvP     6.0

3rd June - Medium Fleet Fleet - 03/06/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Vision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 12:03:00 12:58:40 0:55:40 2 0:49:21 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:03:00 12:59:04 0:56:04 2 0:49:42 2.0
3 Laser 178213 Giles Dawson   1098 12:03:00 12:59:31 0:56:31 2 0:51:28 3.0
4 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 12:03:00 13:02:39 0:59:39 2 0:52:14 4.0
5 2000 2067 Matt Carter Jules 1109 12:03:00 13:09:25 1:06:25 2 0:59:53 5.0
6 LASER RADIAL 169182 Karren McGrath   1142     AvP     7.5

17th June - Medium Fleet Fleet - 17/06/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:12:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 11:12:00 11:55:29 0:43:29 3 0:38:05 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 11:12:00 11:56:24 0:44:24 3 0:38:53 2.0
3 LASER 179660 Will Apps   1098 11:12:00 12:03:08 0:51:08 3 0:46:34 3.0
4 LASER RADIAL 178213 Giles Dawborn   1142     DNF 3   8.0
4 laser 4.7 207932 Peter Fussey   1207     DNF 3   8.0
4 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142     DNF 3   8.0
4 LASER RADIAL 200872 JP   1142     DNF 3   8.0

24th June - Medium Fleet Fleet - 24/06/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:21:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:21:00 12:28:53 1:07:53 6 1:01:49 1.0
2 LASER 179660 Will Apps   1098 11:21:00 12:29:17 1:08:17 6 1:02:11 2.0
3 LASER 170591 Bruce Mayo   1098 11:21:00 12:32:05 1:11:05 6 1:04:44 3.0
4 Laser 178213 Giles Dawson   1098 11:21:00 12:32:53 1:11:53 6 1:05:28 4.0
5 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 11:21:00 12:36:14 1:15:14 6 1:05:53 5.0
6 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:21:00 12:35:22 1:14:22 6 1:05:56 6.0
7 LASER RADIAL   Tom Williams   1142 11:21:00 12:37:10 1:16:10 6 1:06:42 7.0

1st July - Medium Fleet Fleet - 01/07/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:29:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 179660 Will Apps   1098 11:29:00 13:24:05 1:55:05 5 1:44:49 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 11:29:00 13:30:12 2:01:12 5 1:46:08 2.0
3 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:29:00 13:30:31 2:01:31 5 1:46:24 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:29:00 13:29:05 2:00:05 5 1:46:27 4.0
5 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:29:00 13:27:12 1:58:12 5 1:47:39 5.0
5 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142     AvP     5.0
7 Laser 178213 Giles Dawson   1098 11:29:00 13:27:36 1:58:36 5 1:48:01 6.0
8 LASER 174949 Roger Dowty   1098 11:29:00 13:27:42 1:58:42 5 1:48:06 7.0
9 LASER 200872 J-P Dias   1098 11:29:00 13:29:54 2:00:54 5 1:50:07 8.0
10 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:29:00 13:30:24 2:01:24 5 1:50:34 9.0
11 LASER 186037 Bob Aldridge   1098 11:29:00 13:34:52 2:05:52 5 1:54:38 10.0
12 Aero 5 2225 Johnny Mckeown   1129 11:29:00 13:39:07 2:10:07 5 1:55:15 11.0

12th Aug - Medium Fleet Fleet - 12/8/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:03:00 11:52:49 0:49:49 6 0:43:37 1.0
2 LASER 147122 Craig Palmer   1098 11:03:00 11:52:21 0:49:21 6 0:44:57 2.0
3 LASER RADIAL 178213 Giles Dawborn   1142 11:03:00 11:56:29 0:53:29 6 0:46:50 3.0
4 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142     AvP     3.7
5 laser 4.7 207932 Peter Fussey   1207 11:03:00 11:59:52 0:56:52 6 0:47:07 4.0
6 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 11:03:00 11:57:15 0:54:15 6 0:47:30 5.0
7 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 11:03:00 11:58:44 0:55:44 6 0:48:48 6.0
8 LASER 174949 Roger Dowty   1098     AvP     7.0
8 LASER RADIAL   Tom Williams   1142     AvP     7.0
10 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 11:03:00   DNF     11.0

2nd Sept - Medium Fleet Fleet - 02/09/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 147122 Craig Palmer   1098 11:03:00 12:23:13 1:20:13 3 1:13:03 1.0
2 LASER 179660 Will Apps   1098 11:03:00 12:23:26 1:20:26 3 1:13:15 2.0
3 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:03:00 12:23:33 1:20:33 3 1:13:22 3.0
4 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:03:00 12:27:06 1:24:06 3 1:13:39 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 12:26:20 1:23:20 3 1:13:53 5.0
6 LASER 165483 Sean Dwyer   1098 11:03:00 12:24:12 1:21:12 3 1:13:57 6.0
7 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 11:03:00 12:27:37 1:24:37 3 1:14:06 7.0
8 LASER RADIAL 178213 Giles Dawborn   1142     AvP     7.8
9 LASER RADIAL 169182 Karren McGrath   1142 11:03:00 12:29:08 1:26:08 3 1:15:25 8.0
10 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:03:00 12:26:34 1:23:34 3 1:16:06 9.0
11 LASER   Tom Williams   1098 11:03:00 12:35:23 1:32:23 3 1:24:08 10.0
12 LASER 160429 Nick Leader   1098 11:03:00 12:35:30 1:32:30 3 1:24:15 11.0

9th Sept - Medium Fleet Fleet - 09/09/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 176290 Andy Carter   1098 11:03:00 12:02:11 0:59:11 6 0:53:54 1.0
2 LASER RADIAL 165483 Sean Dwyer   1142 11:03:00 12:04:58 1:01:58 6 0:54:16 2.0
3 LASER RADIAL 178213 Giles Dawborn   1142 11:03:00 12:08:17 1:05:17 6 0:57:10 3.0
4 laser 4.7 207932 Peter Fussey   1207 11:03:00 12:12:36 1:09:36 6 0:57:40 4.0
5 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 11:03:00 12:09:58 1:06:58 6 0:58:38 5.0
6 LASER RADIAL 178213 Donal Roach   1142 11:03:00 12:12:51 1:09:51 6 1:01:10 6.0
7 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 11:03:00 12:16:07 1:13:07 6 1:04:02 7.0
8 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:03:00 12: DNF 6   10.0
8 LASER RADIAL 200872 JP   1142 11:03:00 12: DNF 6   10.0

30th Sept - Medium Fleet Fleet - 30/9/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:03:00 12:06:16 1:03:16 5 0:55:24 1.0
2 LASER 179660 Will Apps   1098 11:03:00 12:05:16 1:02:16 5 0:56:43 2.0
3 LASER 165483 Sean Dwyer   1098 11:03:00 12:05:25 1:02:25 5 0:56:51 3.0
4 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:03:00 12:05:27 1:02:27 5 0:56:53 4.0
5 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 11:03:00 12:08:50 1:05:50 5 0:57:39 5.0
6 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 12:08:13 1:05:13 5 0:57:49 6.0
7 LASER RADIAL 167960 Adrian Heath   1142 11:03:00 12:09:32 1:06:32 5 0:58:16 7.0
8 LASER RADIAL 169182 Karren McGrath   1142     AvP     7.5
9 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:03:00 12:09:17 1:06:17 5 1:00:22 8.0
10 LASER 147122 Craig Palmer   1098 11:03:00 12:09:18 1:06:18 5 1:00:23 9.0
11 LASER 200872 J-P Dias   1098 11:03:00 12:09:50 1:06:50 5 1:00:52 10.0
12 LASER 170591 Bruce Mayo   1098 11:03:00 12: DNF 5   17.0
12 LASER RADIAL 178213 Giles Dawborn   1142 11:03:00   DNF 5   17.0
12 LASER 186037 Bob Aldridge   1098 11:03:00   DNF 5   17.0
12 LASER 160556 L Emey   1098 11:03:00 12: DNF 5   17.0
12 LASER   T Wilkins   1098 11:03:00 12: DNF 5   17.0

6th May - Slow Fleet Fleet - 06.05.18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:06:00 12:08:41 1:02:41 3 0:46:10 1.0
2 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 11:06:00 12:08:46 1:02:46 3 0:46:13 2.0
3 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 11:06:00 12:09:51 1:03:51 3 0:47:01 3.0
4 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06:00 12:03:25 0:57:25 3 0:47:39 4.0
5 Comet 882 Dave Carter   1205 11:06:00 12:04:39 0:58:39 3 0:48:40 5.0

7th May - Slow Fleet Fleet - 07.05.18

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:06:00 11:46:52 0:40:52 1 0:30:06 1.0
2 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06:00 11:48:00 0:42:00 1 0:34:51 2.0
3 Comet 882 Dave Carter   1205     DNF     4.0

13th May - Slow Fleet Fleet - 13.05.18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 11:06:00 12:05:12 0:59:12 5 0:43:36 1.0
2 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06:00 12:01:02 0:55:02 5 0:45:40 2.0
3 Comet 868 Rod J   1205 11:06:00 12:05:19 0:59:19 5 0:49:14 3.0
4 Topper 32865 Jack C   1358 11:06:00 12:17:14 1:11:14 5 0:52:27 4.0
5 Topaz 5474 Clinton Peck   1200     DNF 5   6.0

20th May - Slow Fleet Fleet - 20/05/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06:00 11:59:59 0:53:59 3 0:44:48 1.0
2 Comet 882 Dave Carter   1205 11:06:00 12:02:23 0:56:23 3 0:46:47 2.0
3 Topper 28135 Mike Hartnell   1358     AvP     2.2

27th May - Slow Fleet Fleet at 27/05/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 11:06:00 12:03:52 0:57:52 5 0:42:37 1.0
2 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 11:06:00 12:03:57 0:57:57 5 0:42:40 2.0
3 Topper 33539 Rob Hedgecock   1358 11:06:00 12:05:23 0:59:23 5 0:43:44 3.0
4 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06:00 11:59:01 0:53:01 5 0:44:00 4.0
5 Comet 882 Dave Carter   1205 11:06:00 12:05:58 0:59:58 5 0:49:46 5.0
5 Topper 42614 Peter Barnes   1358     AvP     5.0
7 Topaz 5474 Clinton Peck   1200 11:06:00   DNF 5   8.0

28th May - Slow Fleet Fleet at 28/05/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:20:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:20:00 12:10:30 0:50:30 3 0:41:55 1.0
2 Topper 42614 Peter Barnes   1358 11:20:00 12:18:27 0:58:27 3 0:43:02 2.0
3 Comet 882 Dave Carter   1205     DNF 3   4.0

3rd June - Slow Fleet Fleet - 03/06/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Comet 69 Barry Simmons   1205 12:06:00 12:46:11 0:40:11 2 0:33:21 1.0
2 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 12:06:00 12:55:59 0:49:59 2 0:36:48 2.0
3 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 12:06:00   DNS 2   4.0
3 Comet 882 Dave Carter   1205     DNS 2   4.0

17th June - Slow Fleet Fleet - 17/06/18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

24th June - Slow Fleet Fleet - 24/06/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:24:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Comet 390 Mark Feltham   1205 11:24:00 12:09:01 0:45:01 6 0:37:21 1.0
2 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:24:00 12:10:24 0:46:24 6 0:38:30 2.0
3 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 11:24:00 12:18:19 0:54:19 6 0:40:00 3.0
4 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:24:00 12:19:40 0:55:40 6 0:40:59 4.0
5 Comet 868 Rod J   1205 11:24:00 12:13:33 0:49:33 6 0:41:07 5.0
6 Comet 882 Dave Carter   1205 11:24:00 12:15:44 0:51:44 6 0:42:56 6.0

1st July - Slow Fleet Fleet - 01/07/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:32:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 11:32:00 13:19:02 1:47:02 5 1:18:49 1.0
2 Comet 868 Rod J   1205 11:32:00 13:08:05 1:36:05 5 1:19:44 2.0
3 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:32:00 13:09:30 1:37:30 5 1:20:55 3.0
4 Topaz 5474 Clinton Peck   1200 11:32:00 13:11:27 1:39:27 5 1:22:53 4.0
5 RS Zest Zest Alex Powell   1400 11:32:00 13:29:42 1:57:42 5 1:24:04 5.0
6 Topper 33539 Rob Hedgecock   1358     DNF 5   7.0

12th Aug - Slow Fleet Fleet - 12/8/18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

2nd Sept - Slow Fleet Fleet - 02/09/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 11:06:00 12:22:14 1:16:14 4 0:56:08 1.0
2 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:06:00 12:23:15 1:17:15 4 0:56:53 2.0
3 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06:00 12:14:36 1:08:36 4 0:56:56 3.0
4 RSFeva XL 741 Andy Carter Olive Carter 1240 11:06:00 12:16:57 1:10:57 4 0:57:13 4.0
5 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 11:06:00 12:24:10 1:18:10 4 0:57:34 5.0
6 Comet 882 Dave Carter   1205 11:06:00 12:18:52 1:12:52 4 1:00:28 6.0
7 RS Tera Pro 723 Ben Carter   1373 11:06:00 12:29:30 1:23:30 4 1:00:49 7.0
8 Topper 42614 Peter Barnes   1358 11:06:00 12:29:04 1:23:04 4 1:01:10 8.0
9 Comet 670 Doug A   1205 11:06:00 12: DNF 4   10.0

9th Sept - Slow Fleet Fleet - 09/09/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS Tera Pro 723 Ben Carter   1373 OCS 2.0
1 RS Zest   Finn Horner Lee Horner 1400 OCS 2.0

30th Sept - Slow Fleet Fleet - 30/9/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 11:06:00 12:00:27 0:54:27 5 0:40:06 1.0
2 Comet 670 Doug A   1205 11:06:00 12:10:56 1:04:56 5 0:53:53 2.0
3 Comet 69 Barry Simmons   1205     AvP     2.3



Sailwave Scoring Software 2.25.4
http://www.sailwave.com/