event burgee venue burgee

LSC Commodores Cup

Fast Fleet Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 7th Oct R1 7th Oct R2 14th Oct R1 14th Oct R2 21st Oct R1 21st Oct R2 4th Nov R2 Total Nett
1st RS 700 966 Matt Carter   847 1.0 1.0 (3.0) (5.0 DNF) 1.0 (3.0) 1.0 15.0 4.0
2nd LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 (3.0) (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 (10.0 DNC) 21.0 6.0
3rd RS 500 709 Peter Matthews Karren 963 2.0 (10.0 DNC) 2.0 1.0 (3.0) 2.0 (10.0 DNC) 30.0 7.0
4th LASER II 10086 Colin Norris Ali Smith 1075 4.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 4.0 (10.0 DNC) 45.0 15.0
5th RS Aero 2225 Johny Mckeown   1068 5.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 6.0 (10.0 DNC) 51.0 21.0
6th Contender 574 Neil Fulcher   969 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 5.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 DNF 54.0 24.0
7th RS Aero 1792 Rob Robson   1068 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 7.0 10.0 DNC 5.5 AvP 56.5 26.5
8th RS 400 1430 Simon Mathews Barry Simmons/Penny 942 7.0 DNF 5.0 7.0 DNF (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 59.0 29.0
9th RS 400 859 Bob Trevis   942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 5.0 10.0 DNC 60.0 30.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 7th Oct R1 7th Oct R2 14th Oct R1 14th Oct R2 21st Oct R1 21st Oct R2 28th Oct R1 28th Oct R2 4th Nov R1 4th Nov R2 Total Nett
1st LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (2.0) (2.0) 55.0 5.0
2nd LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 5.0 2.0 (7.0) 5.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 4.0 116.0 21.0
3rd LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 2.0 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 9.0 DNF 7.0 DNF 153.0 43.0
4th Laser 160556 Chris Emery   1098 6.0 8.0 DNF 6.0 5.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 157.0 47.0
5th LASER RADIAL 170591 Bruce Mayo   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 (22.0 DNC) 1.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 162.0 52.0
6th Laser 182545 Paul Fewster   1098 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 AvP (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 163.0 53.0
7th LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 12.3 AvP (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 2.0 (23.0 DSQ) (23.0 DSQ) 171.3 59.3
8th Streaker 1700 Alan Simmons   1142 3.0 8.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.5 AvP (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 170.5 60.5
9th LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 1.0 178.0 68.0
10th LASER RADIAL 20254 Craig Palmer   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 179.0 69.0
11th Laser 165483 Sean Dwyer   1098 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 3.0 182.0 72.0
12th LASER RADIAL 146231 Di Croker   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 183.0 73.0
13th Streaker 1700 Karen M   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 183.0 73.0
14th LASER RADIAL 633 Peter Fussey   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 AvP (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 22.0 DNC 184.0 74.0
15th LASER RADIAL 178217 Giles Dawborn   1142 4.0 (22.0 DNC) 4.0 AvP (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 184.0 74.0
16th Laser 147122 Craig Palmer   1098 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.5 6.0 OCS (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC (23.0 DSQ) 22.0 DNC 185.5 74.5
17th Laser 169069 Mike Theo   1098 9.0 DNF 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 189.0 79.0
18th LASER RADIAL   Tom Williams   1142 (22.0 DNC) 8.0 DNF 8.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 192.0 82.0
19th RS Vision 1787 Sean Dwyer Caroline Dwyer 1128 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.5 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 200.5 90.5
20th LASER RADIAL 165483 Sean Dwyer   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 201.0 91.0
21st LASER RADIAL 167960 Adrian H   1142 9.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 207.0 97.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 7th Oct R1 21st Oct R1 21st Oct R2 28th Oct R1 4th Nov R1 Total Nett
1st Topaz Race 5474 Clinton   1200 (6.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0 DNC) 1.0 AvP 15.0 3.0
2nd Topper 21092 Angela Davey   1358 (6.0 DNC) 2.0 (6.0 DNC) 2.0 AvP 6.0 DNC 22.0 10.0
3rd Topper 42614 Peter Barnes     1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 25.0 13.0
4th RS Zest         2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 14.0
5th comet 69 Barry Simmons   12:54:19 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 30.0 18.0

7th Oct R1 - Fast Fleet Fleet - 7/10/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 966 Matt Carter   847 11:30:00 12:20:27 0:50:27 3 0:59:34 1.0
2 RS 500 709 Peter Matthews Karren 963 11:30:00 12:28:34 0:58:34 3 1:00:49 2.0
3 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 11:30:00 12:14:38 0:44:38 2 1:02:17 3.0
4 LASER II 10086 Colin Norris Ali Smith 1075 11:30:00 12:15:26 0:45:26 2 1:03:24 4.0
5 RS Aero 2225 Johny Mckeown   1068 11:30:00 12:25:29 0:55:29 2 1:17:56 5.0
6 RS 400 1430 Simon Mathews Barry Simmons/Penny 942 11:00:00   DNF 3   7.0

7th Oct R2 - Fast Fleet Fleet - 7/10/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:41:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 966 Matt Carter   847 12:41:00 13:31:21 0:50:21 4 0:59:27 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 12:41:00 13:49:22 1:08:22 4 1:03:36 2.0
3 LASER II 10086 Colin Norris Ali Smith 1075 12:41:00 13:50:54 1:09:54 4 1:05:01 3.0
4 RS Aero 2225 Johny Mckeown   1068 12:41:00 13:52:25 1:11:25 4 1:06:52 4.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Barry Simmons/Penny 942 12:41:00 13:57:23 1:16:23 4 1:21:05 5.0

14th Oct R1 - Fast Fleet Fleet - 14/10/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:02:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 11:02:00 12:00:00 0:58:00 5 1:04:45 1.0
2 RS 500 709 Peter Matthews Karren 963 11:02:00 11:53:59 0:51:59 5 1:04:47 2.0
3 RS 700 966 Matt Carter   847 11:02:00 11:59:22 0:57:22 6 1:07:44 3.0
4 RS Aero 1792 Rob Robson   1068 11:02:00 11:51:50 0:49:50 4 1:09:59 4.0
5 Contender 574 Neil Fulcher   969 11:02:00 11:53:58 0:51:58 4 1:20:27 5.0
6 RS 400 1430 Simon Mathews Barry Simmons/Penny 942 11:02:00 11 DNF 6   7.0

14th Oct R2 - Fast Fleet Fleet - 14/10/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:13:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Peter Matthews Karren 963 12:13:00 12:55:23 0:42:23 5 0:44:01 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 12:13:00 13:01:27 0:48:27 5 0:45:04 2.0
3 RS 700 966 Matt Carter   847 12:13:00   DNF     5.0
3 Contender 574 Neil Fulcher   969     DNF 5   5.0

21st Oct R1 - Fast Fleet Fleet - 21/10/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 966 Matt Carter   847 11:48:00 12:49:18 1:01:18 4 1:12:22 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 11:48:00 12:48:11 1:00:11 3 1:14:39 2.0
3 RS 500 709 Peter Matthews Karren 963 11:48:00 12:42:26 0:54:26 3 1:15:22 3.0
4 LASER II 10086 Colin Norris Ali Smith 1075 11:48:00 12:50:03 1:02:03 3 1:16:58 4.0
5 RS 400 859 Bob Trevis   942 11:48:00 12:42:36 0:54:36 3 1:17:17 5.0
6 RS Aero 2225 Johny Mckeown   1068 11:48:00 12:51:07 1:03:07 3 1:18:48 6.0
7 RS Aero 1792 Rob Robson   1068 11:48:00 12:51:51 1:03:51 3 1:19:43 7.0

21st Oct R2 - Fast Fleet Fleet - 21/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate Fitzsimmonds 1075 13:00:00 13:57:00 0:57:00 3 0:53:01 1.0
2 RS 500 709 Peter Matthews Karren 963 13:00:00 13:51:41 0:51:41 3 0:53:40 2.0
3 RS 700 966 Matt Carter   847 13:00:00 13:45:45 0:45:45 3 0:54:01 3.0
4 LASER II 10086 Colin Norris Ali Smith 1075 13:00:00 13:58:34 0:58:34 3 0:54:29 4.0
5 RS 400 859 Bob Trevis   942 13:00:00 13:52:21 0:52:21 3 0:55:34 5.0
6 RS Aero 2225 Johny Mckeown   1068 13:00:00 14:00:16 1:00:16 3 0:56:26 6.0

28th Oct R1 - Fast Fleet Fleet - 28/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

28th Oct R2 - Fast Fleet Fleet - 28/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:56:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

4th Nov R1 - Fast Fleet Fleet - 4/11/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:47:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

4th Nov R2 - Fast Fleet Fleet - 4/11/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:51:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 966 Matt Carter   847 12:51:00 13:36:55 0:45:55 4 0:54:13 1.0
2 Contender 574 Neil Fulcher   969     DNF     4.0
3 RS Aero 1792 Rob Robson   1068     AvP     5.5

7th Oct R1 - Medium Fleet Fleet - 7/10/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:33:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 11:33:00 12:19:20 0:46:20 2 0:40:34 1.0
2 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 11:33:00 12:20:45 0:47:45 2 0:41:49 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1142 11:33:00 12:21:46 0:48:46 2 0:42:42 3.0
4 LASER RADIAL 178217 Giles Dawborn   1142 11:33:00 12:23:09 0:50:09 2 0:43:55 4.0
5 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 11:33:00 12:25:12 0:52:12 2 0:45:43 5.0
6 Laser 160556 Chris Emery   1098 11:33:00 12:25:04 0:52:04 2 0:47:25 6.0
7 Laser 169069 Mike Theo   1098     DNF 2   9.0
7 LASER RADIAL 167960 Adrian H   1142 11:03:00 12: DNF 2   9.0

7th Oct R2 - Medium Fleet Fleet - 7/10/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:44:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 12:44:00 13:52:25 1:08:25 4 0:59:55 1.0
2 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 12:44:00 13:57:23 1:13:23 4 1:04:16 2.0
3 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 12:44:00 13:58:33 1:14:33 4 1:05:17 3.0
4 Laser 169069 Mike Theo   1098 12:44:00 13:57:38 1:13:38 4 1:07:04 4.0
5 Laser 160556 Chris Emery   1098 12:44:00 13: DNF 4   8.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1142 12:44:00 13: DNF 4   8.0
5 LASER RADIAL   Tom Williams   1142     DNF 4   8.0

14th Oct R1 - Medium Fleet Fleet - 14/10/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:05:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 11:05:00 12:01:24 0:56:24 5 0:49:23 1.0
2 Laser 147122 Craig Palmer   1098 11:05:00 11:59:53 0:54:53 5 0:49:59 2.5
2 RS Vision 1787 Sean Dwyer Caroline Dwyer 1128 11:05:00 12:01:23 0:56:23 5 0:49:59 2.5
4 Laser 182545 Paul Fewster   1098 11:05:00 12:00:57 0:55:57 5 0:50:57 4.0
4 LASER RADIAL 633 Peter Fussey   1142     AvP     4.0
4 LASER RADIAL 178217 Giles Dawborn   1142     AvP     4.0
7 LASER RADIAL 170591 Bruce Mayo   1142 11:05:00 11:54:53 0:49:53 4 0:54:36 5.0
8 Laser 160556 Chris Emery   1098 11:05:00 11:57:36 0:52:36 4 0:59:53 6.0
9 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 11:05:00 12:03:22 0:58:22 4 1:03:53 7.0
10 LASER RADIAL   Tom Williams   1142 11:05:00 12:01:40 0:56:40 3 1:22:42 8.0
11 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142     AvP     12.3

14th Oct R2 - Medium Fleet Fleet - 14/10/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:16:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 12:16:00 13:03:33 0:47:33 5 0:41:38 1.0
2 Laser 182545 Paul Fewster   1098 12:16:00 13:01:44 0:45:44 5 0:41:39 2.0
3 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142     DNF 5   5.0
3 Laser 160556 Chris Emery   1098 12:16:00   DNF 5   5.0
5 Laser 147122 Craig Palmer   1098 12:16:00 13:01:34 OCS 5   6.0

21st Oct R1 - Medium Fleet Fleet - 21/10/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 170591 Bruce Mayo   1142 11:48:00 12:52:05 1:04:05 3 0:56:07 1.0
2 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 11:48:00 12:52:28 1:04:28 3 0:56:27 2.0
3 Laser 182545 Paul Fewster   1098     AvP     3.0
3 Streaker 1700 Karen M   1142 11:48:00 12:53:48 1:05:48 3 0:57:37 3.0
5 LASER RADIAL 146231 Di Croker   1142 11:48:00 12:54:30 1:06:30 3 0:58:14 4.0

21st Oct R2 - Medium Fleet Fleet - 21/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 13:00:00 14:01:07 1:01:07 3 0:53:31 1.0
2 LASER RADIAL 170591 Bruce Mayo   1142 13:00:00 14:01:31 1:01:31 3 0:53:52 2.0
3 LASER RADIAL 146231 Di Croker   1142 13:00:00 14:02:18 1:02:18 3 0:54:33 3.0
4 Streaker 1700 Karen M   1142 13:00:00 14:02:38 1:02:38 3 0:54:51 4.0

28th Oct R1 - Medium Fleet Fleet - 28/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:06 11:40:48 0:34:48 3 0:30:28 1.0
2 LASER RADIAL 20254 Craig Palmer   1142 11:06 11:42:53 0:36:53 3 0:32:18 2.0
3 LASER RADIAL 165483 Sean Dwyer   1142 11:06 11:44:48 0:38:48 3 0:33:59 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1142     AvP     5.5

28th Oct R2 - Medium Fleet Fleet - 28/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:56:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 20254 Craig Palmer   1142 11:56:00 12:21:01 0:25:01 2 0:21:54 1.0
2 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:56:00 12:21:31 0:25:31 2 0:22:21 2.0

4th Nov R1 - Medium Fleet Fleet - 4/11/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:47:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 11:47:00 12:31:05 0:44:05 3 0:38:36 1.0
2 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 11:47:00 12:33:18 0:46:18 3 0:40:33 2.0
3 Laser 165483 Sean Dwyer   1098 11:47:00 12:33:06 0:46:06 3 0:41:59 3.0
4 LASER RADIAL 633 Peter Fussey   1142 11:47:00 12:37:42 0:50:42 3 0:44:24 4.0
5 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 11:47:00 12:37:51 0:50:51 3 0:44:32 5.0
6 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142     DNF 3   9.0
20 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 11:47:00 12:34:49 DSQ 3   23.0
20 Laser 147122 Craig Palmer   1098 11:47:00 12:32:17 DSQ 3   23.0

4th Nov R2 - Medium Fleet Fleet - 4/11/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:51:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 12:51:00 13:38:04 0:47:04 3 0:41:13 1.0
2 LASER RADIAL 202547 Dave Trout   1142 12:51:00 13:40:33 0:49:33 3 0:43:23 2.0
3 Laser 165483 Sean Dwyer   1098 12:51:00 13:41:01 0:50:01 3 0:45:33 3.0
4 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 12:51:00 13:43:49 0:52:49 3 0:46:15 4.0
5 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142     DNF 3   7.0
21 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142     DSQ 4   23.0

7th Oct R1 - Slow Fleet Fleet - 7/10/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:36:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper 42614 Peter Barnes     1 1.0
2 RS Zest         2 2.0

7th Oct R2 - Slow Fleet Fleet - 7/10/18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

14th Oct R1 - Slow Fleet Fleet - 14/10/18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

14th Oct R2 - Slow Fleet Fleet - 14/10/18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

21st Oct R1 - Slow Fleet Fleet - 21/10/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:48:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topaz Race 5474 Clinton   1200 11:48:00 12:54:25 1:06:25 4 0:55:21 1.0
2 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:48:00 12:46:37 0:58:37 3 0:57:33 2.0

21st Oct R2 - Slow Fleet Fleet - 21/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topaz Race 5474 Clinton   1200 13:00:00 13:45:49 0:45:49 2 0:38:11 1.0

28th Oct R1 - Slow Fleet Fleet - 28/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Topper 21092 Angela Davey   1358 AvP 2.0

28th Oct R2 - Slow Fleet Fleet - 28/10/18

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:56:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

4th Nov R1 - Slow Fleet Fleet - 4/11/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:47:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Topaz Race 5474 Clinton   1200 AvP 1.0

4th Nov R2 - Slow Fleet Fleet - 4/11/18

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:51:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.25.4
http://www.sailwave.com/