event burgee venue burgee

LSC Easter Series

Lancing Sailing Club

Easter Series 2019

Fast Fleet Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 31.3 R1 07.4 R1 07.4 R2 14.4 R1 14.4 R2 21.4 R1 21.4.R2 Total Nett
1st laser 2 10594 Chris Foster Charlie Foster 1090 (14.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 47.0 5.0
2nd RSAero 7 2225 Jonny Mckeown   1069 (14.0 DNC) 1.0 2.0 (6.0 DNF) (14.0 DNC) 3.0 3.0 43.0 9.0
3rd RS400 1430 Simon Matthews Penny Mathews 942 (14.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 4.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 56.0 14.0
4th RS700 966 Matt Carter   845 5.3 AvP 10.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 1.0 63.3 21.3
5th Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1090 (14.0 DNC) 3.0 AvP (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 1.0 5.0 65.0 23.0
6th RS400 8590 Robert Trevis Ian Sykes 942 (14.0 DNC) 5.0 AvP (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 4.0 71.0 29.0
7th laser 2 10330 Roger Jamieson Karen 1090 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 AvP 14.0 DNC 4.0 6.0 71.0 29.0
8th RS500 704 Pete Matthews Karen Matthews 963 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 2.0 74.0 32.0
9th RS200 458 Ed Gilbert Grant 1049 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 9.0 DNF 75.0 33.0
10th laser 2 10086 Colin Norris Ali 1090 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 4.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 76.0 34.0
11th Contender 584 Neil Fulcher   970 (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 89.0 47.0
12th RS400 702 Ian Beal S Beal 942 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 7.0 91.0 49.0
13th RS200 285 Tom Kosteletos Sammi 1049 (14.0 DNC) 10.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 94.0 52.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 31.3 R1 31.3 R2 07.4 R1 07.4 R2 14.4 R1 14.4 R2 21.4 R1 21.4.R2 Total Nett
1st LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 (9.0 DNF) 1.0 (3.0) 1.0 (2.0) 1.0 (3.0) 2.0 22.0 5.0
2nd LASER 147122 Craig Palmer   1105 1.0 2.0 (6.0) 3.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 72.0 9.0
3rd Streaker 1700 Alan Simmons   1136 4.0 (6.0 DNF) (5.0) 5.0 (6.0) (19.0 DNC) 5.0 3.0 53.0 17.0
4th RSVision 1787 Sean Dwyer Caroline 1146 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 1.0 98.0 22.0
5th LASER RADIAL 192583 Jack Fussey   1155 2.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 19.0 DNC 102.0 26.0
6th LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1155 9.0 DNF (19.0 DNC) 7.0 6.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 103.0 27.0
7th LASER 182545 Paul Fewster   1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 4.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 107.0 31.0
8th LASER RADIAL 203275 Ian Aldridge   1155 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 DNF (19.0 DNC) 1.0 3.0 DNF (19.0 DNC) 19.0 DNC 109.0 33.0
9th LASER 169069 Mike Theo   1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 DNF 19.0 DNC 8.0 5.0 116.0 40.0
10th LASER 179660 Will Apps   1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 118.0 42.0
11th Aero 5 2225 John Mckewon   1145 3.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 121.0 45.0
12th laser 178213 Giles Dawborn   1105 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 4.0 125.0 49.0
13th Topper 21092 Angela Davey   1428 6.0 AvP (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 19.0 DNC 126.0 50.0
14th LASER RADIAL 174448 Ian Gilbert   1155 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 DNF 6.0 131.0 55.0
15th LASER RADIAL 169182 Karen Mcgrath   1155 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 137.0 61.0
16th Comet 882 Dave Carter   1205 12.0 AvP (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 12.0 DNS 19.0 DNC 138.0 62.0
17th RSTera 18 Callum Aldridge   1155 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 143.0 67.0
18th Topaz X 5474 C Peck   1221 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 DNF 19.0 DNC 144.0 68.0

31.3 R1 - Fast Fleet Fleet - 31/3/19

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS700 966 Matt Carter   845 AvP 5.3

07.4 R1 - Fast Fleet Fleet - 07.4.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSAero 7 2225 Jonny Mckeown   1069 11:00 11:45:53 0:45:53 3 0:57:14 1.0
2 laser 2 10594 Chris Foster Charlie Foster 1090 11:00 11:48:01 0:48:01 3 0:58:44 2.0
3 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1090     AvP     3.0
3 RS200 458 Ed Gilbert Grant 1049 11:00 11:48:58 0:48:58 3 1:02:14 3.0
5 RS400 1430 Simon Matthews Penny Mathews 942 11:00 11:58:46 0:58:46 4 1:02:23 4.0
6 RS400 8590 Robert Trevis Ian Sykes 942     AvP     5.0
6 Contender 584 Neil Fulcher   970 11:00 12:13:26 1:13:26 3 1:40:56 5.0
8 RS700 966 Matt Carter   845     DNF     10.0
8 RS200 285 Tom Kosteletos Sammi 1049     DNF     10.0

07.4 R2 - Fast Fleet Fleet - 07.4.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:38
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser 2 10594 Chris Foster Charlie Foster 1090 12:41 13:18:18 0:37:18 3 0:34:13 1.0
2 RSAero 7 2225 Jonny Mckeown   1069 12:41 13:18:44 0:37:44 3 0:35:18 2.0
3 RS400 1430 Simon Matthews Penny Mathews 942 12:41 13:15:40 0:34:40 3 0:36:48 3.0

14.4 R1 - Fast Fleet Fleet - 14.4.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:19:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser 2 10594 Chris Foster Charlie Foster 1090 11:19:00 12:09:02 0:50:02 5 0:45:54 1.0
2 laser 2 10086 Colin Norris Ali 1090 11:19:00 12:12:33 0:53:33 5 0:49:08 2.0
3 RS400 1430 Simon Matthews Penny Mathews 942 11:19:00 12:06:19 0:47:19 5 0:50:14 3.0
4 laser 2 10330 Roger Jamieson Karen 1090     AvP     5.0
5 RSAero 7 2225 Jonny Mckeown   1069     DNF 5   6.0

14.4 R2 - Fast Fleet Fleet - 14.4.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:26:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser 2 10594 Chris Foster Charlie Foster 1090 12:26:00 13:06:39 0:40:39 4 0:37:18 1.0
2 RS400 1430 Simon Matthews Penny Mathews 942 12:26:00 13:03: DNF     4.0
2 laser 2 10086 Colin Norris Ali 1090     DNF     4.0

21.4 R1 - Fast Fleet Fleet - 21.4.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1090 11:00:00 11:55:46 0:55:46 3 1:08:13 1.0
2 RS500 704 Pete Matthews Karen Matthews 963 11:00:00 12:05:48 1:05:48 4 1:08:20 2.0
3 RSAero 7 2225 Jonny Mckeown   1069 11:00:00 11:55:01 0:55:01 3 1:08:37 3.0
4 laser 2 10330 Roger Jamieson Karen 1090 11:00:00 11:57:52 0:57:52 3 1:10:47 4.0
5 RS700 966 Matt Carter   845 11:00:00 12:02:16 1:02:16 4 1:13:41 5.0
6 RS400 8590 Robert Trevis Ian Sykes 942 11:00:00 12:12:16 1:12:16 4 1:16:43 6.0
7 RS200 458 Ed Gilbert Grant 1049 11:00:00 11:50:50 0:50:50 2 1:36:55 7.0

21.4.R2 - Fast Fleet Fleet - 21.4.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 13:01:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   845 13:01:00 14:03:37 1:02:37 7 1:14:06 1.0
2 RS500 704 Pete Matthews Karen Matthews 963 13:01:00 14:02:31 1:01:31 6 1:14:32 2.0
3 RSAero 7 2225 Jonny Mckeown   1069 13:01:00 13:58:20 0:57:20 5 1:15:05 3.0
4 RS400 8590 Robert Trevis Ian Sykes 942 13:01:00 14:03:45 1:02:45 6 1:17:43 4.0
5 Laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1090 13:01:00 14:05:44 1:04:44 5 1:23:09 5.0
6 laser 2 10330 Roger Jamieson Karen 1090 13:01:00 14:07:30 1:06:30 5 1:25:25 6.0
7 RS400 702 Ian Beal S Beal 942 13:01:00 14:04:44 1:03:44 5 1:34:43 7.0
8 RS200 458 Ed Gilbert Grant 1049     DNF 7   9.0

31.3 R1 - Slow Fleet Fleet - 31/3/19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 147122 Craig Palmer   1105 11:00:00 11:32:29 0:32:29 3 0:29:24 1.0
2 LASER RADIAL 192583 Jack Fussey   1155 11:00:00 11:34:59 0:34:59 3 0:30:17 2.0
3 Aero 5 2225 John Mckewon   1145 11:00:00 11:36:18 0:36:18 3 0:31:42 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 11:00:00 11:36:22 0:36:22 3 0:32:01 4.0
5 Topper 21092 Angela Davey   1428     AvP     6.0
6 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155     DNF     9.0
6 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1155     DNF     9.0
8 Comet 882 Dave Carter   1205     AvP     12.0

31.3 R2 - Slow Fleet Fleet - 31.3.19

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 11:46
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 11:46 12:27:35 0:41:35 4 0:36:00 1.0
2 LASER 147122 Craig Palmer   1105 11:46 12:27:16 0:41:16 4 0:37:21 2.0
3 LASER RADIAL 192583 Jack Fussey   1155 11:46 12:30:26 0:44:26 4 0:38:28 3.0
4 Aero 5 2225 John Mckewon   1145 11:46 12:31:42 0:45:42 4 0:39:55 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1136     DNF 4   6.0

07.4 R1 - Slow Fleet Fleet - 07.4.19

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Caroline 1146 11:03 11:48:43 0:45:43 3 0:39:54 1.0
2 LASER 179660 Will Apps   1105 11:03 11:51:14 0:48:14 3 0:43:39 2.0
3 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 11:03 11:54:25 0:51:25 3 0:44:31 3.0
4 LASER 182545 Paul Fewster   1105 11:03 11:55:35 0:52:35 3 0:47:35 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 11:03 12:03:05 1:00:05 3 0:52:53 5.0
6 LASER 147122 Craig Palmer   1105 11:03 12:01:27 0:58:27 3 0:52:54 6.0
7 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1155 11:03 12:14:49 1:11:49 3 1:02:11 7.0
8 LASER RADIAL 203275 Ian Aldridge   1155     DNF 3   10.0
8 RSTera 18 Callum Aldridge   1155     DNF 3   10.0

07.4 R2 - Slow Fleet Fleet - 07.4.19

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:41
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 12:41 13:23:57 0:42:57 3 0:37:11 1.0
2 LASER 179660 Will Apps   1105 12:41 13:22:17 0:41:17 3 0:37:22 2.0
3 LASER 147122 Craig Palmer   1105 12:41 13:23:30 0:42:30 3 0:38:28 3.0
4 LASER 182545 Paul Fewster   1105 12:41 13:23:48 0:42:48 3 0:38:44 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 12:41 13:25:09 0:44:09 3 0:38:52 5.0
6 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1155 12:41 13:27:46 0:46:46 3 0:40:29 6.0

14.4 R1 - Slow Fleet Fleet - 14.4.19

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 11:22:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203275 Ian Aldridge   1155 11:22:00 12:12:28 0:50:28 5 0:43:42 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 11:22:00 12:13:01 0:51:01 5 0:44:10 2.0
3 LASER 147122 Craig Palmer   1105 11:22:00 12:11:49 0:49:49 5 0:45:05 3.0
4 LASER 182545 Paul Fewster   1105 11:22:00 12:14:32 0:52:32 5 0:47:32 4.0
5 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1155 11:22:00 12:17:39 0:55:39 5 0:48:11 5.0
6 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 11:22:00 12:11:23 0:49:23 4 0:54:20 6.0
7 LASER 169069 Mike Theo   1105 11:22:00   DNF 5   8.0

14.4 R2 - Slow Fleet Fleet - 14.4.19

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 12:29:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 12:29:00 13:00:55 0:31:55 3 0:27:38 1.0
2 LASER RADIAL 203275 Ian Aldridge   1155     DNF     3.0

21.4 R1 - Slow Fleet Fleet - 21.4.19

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Caroline 1146 11:03:00 11:59:47 0:56:47 3 0:49:33 1.0
2 LASER RADIAL 192583 Jack Fussey   1155 11:03:00 11:43:30 0:40:30 2 0:52:36 2.0
3 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 11:03:00 12:04:21 1:01:21 3 0:53:07 3.0
4 LASER RADIAL 169182 Karen Mcgrath   1155 11:03:00 12:04:37 1:01:37 3 0:53:21 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 11:03:00 12:03:46 1:00:46 3 0:53:30 5.0
6 Topper 21092 Angela Davey   1428 11:03:00 11:54:57 0:51:57 2 0:54:34 6.0
7 laser 178213 Giles Dawborn   1105 11:03:00 12:04:17 1:01:17 3 0:55:28 7.0
8 LASER 169069 Mike Theo   1105 11:03:00 12:04:26 1:01:26 3 0:55:36 8.0
9 LASER RADIAL 174448 Ian Gilbert   1155 11:03:00 11:42:32 DNF 2   11.0
9 Topaz X 5474 C Peck   1221 11:03:00 11:44:57 DNF 2   11.0
11 Comet 882 Dave Carter   1205     DNS 3   12.0

21.4.R2 - Slow Fleet Fleet - 21.4.19

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 13:04:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Caroline 1146 13:04:00 14:06:29 1:02:29 5 0:54:31 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1155 13:04:00 14:11:36 1:07:36 5 0:58:32 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1136 13:04:00 13:58:00 0:54:00 4 0:59:25 3.0
4 laser 178213 Giles Dawborn   1105 13:04:00 13:57:37 0:53:37 4 1:00:39 4.0
5 LASER 169069 Mike Theo   1105 13:01:00 13:57:45 0:56:45 4 1:04:12 5.0
6 LASER RADIAL 174448 Ian Gilbert   1155 13:04:00 14:06:07 1:02:07 4 1:07:14 6.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
http://www.sailwave.com/