event burgee venue burgee

Mid Summer Series

Lancing Sailing Club

Results are provisional

Fast Fleet Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 8/7 R1 8/7 R2 8/7 R3 15/7 R1 15/7 R2 15/7 R3 22/7 R1 22/7 R2 22/7 R3 Total Nett
1st RS700 966 Matt Carter   847 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 1.0 (10.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 67.0 9.0
2nd LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 (3.0) 1.0 1.0 (16.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 (4.0) (16.0 DNC) 48.0 9.0
3rd RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (4.0) 1.0 4.0 2.0 2.0 62.0 10.0
4th LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 3.0 (4.0) 2.0 3.0 3.0 65.0 13.0
5th Aero 7 2225 John Mckewon   1068 2.0 4.0 2.0 3.5 AvP (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 81.5 17.5
6th LASER II   Colin Norris Ali/Barry 1075 4.0 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 4.0 83.0 19.0
7th RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 (6.0) 5.0 4.0 3.0 5.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 76.0 22.0
8th RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 5.2 AvP (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 (6.0) 3.0 (7.0) 6.0 5.0 68.2 23.2
9th RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 8.0 8.0 DNF (16.0 DNC) 6.0 8.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 101.0 37.0
10th L3000 3198 Alex Powel Sarah 1075 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 7.0 6.0 6.7 AvP (16.0 DNC) 16.0 DNC 106.7 42.7
11th Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 5.0 8.0 DNF (16.0 DNC) 8.0 9.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 110.0 46.0
12th RS200 275 Tom R Sammi Martin 1046 7.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 121.0 57.0
13th Laser 16 086 K Kensett S Bennett 1066 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 9.0 11.0 DNF 10.0 RET (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 126.0 62.0
14th LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 129.0 65.0
15th RS 400 1022 Andy C Luka 942 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 16.0 DNC 133.0 69.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 8/7 R1 8/7 R2 8/7 R3 15/7 R1 15/7 R2 15/7 R3 22/7 R1 22/7 R2 22/7 R3 Total Nett
1st LASER 142122 Craig Palmer   1098 (2.0) (4.0) 1.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 (19.0 DNC) 37.0 7.0
2nd LASER 182545 Paul Fewster   1098 (4.0) (3.0) (19.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 3.0 3.0 (19.0 DNC) 56.0 11.0
3rd Streaker 1700 Alan Simmons   1128 3.0 (5.0) 2.0 1.0 4.0 (5.0) (7.0) (6.0) 4.0 37.0 14.0
4th LASER 174949 Roger Dowty   1098 (19.0 DNC) 2.0 (19.0 DNC) 3.0 3.0 (4.0) 4.0 4.0 (19.0 DNC) 77.0 16.0
5th LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 5.0 3.0 5.0 5.0 (19.0 DNC) 100.0 24.0
6th LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 1.0 2.0 119.0 43.0
7th LASER 200872 J-P Dias   1098 7.0 8.0 (19.0 DNC) 7.0 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 125.0 49.0
8th LASER 169069 Mike Theo   1098 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 9.0 (19.0 DNC) 8.0 8.0 DNF 19.0 DNC 128.0 52.0
9th LASER 178213 Giles Dawborn   1098 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 6.0 (19.0 DNC) 6.0 19.0 DNC 19.0 DNC 130.0 54.0
10th LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 6.0 9.0 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 132.0 56.0
11th LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 1.0 1.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 135.0 59.0
12th LASER 37 Ed Gilbert   1098 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 DNF 7.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 137.0 61.0
13th LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 AvP 19.0 DNC 19.0 DNC 141.0 65.0
14th LASER RADIAL 167960 A Heath   1142 5.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 145.0 69.0
15th LASER RADIAL 174448 Ian Gilbert   1142 8.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 147.0 71.0
16th LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 153.0 77.0
17th LASER RADIAL 198605 Jessica Carter   1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 155.0 79.0
18th LASER   Tom Williams   1098 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 19.0 DNC 19.0 DNC 161.0 85.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 8/7 R1 8/7 R2 15/7 R1 15/7 R2 22/7 R1 Total Nett
1st Topper 42877 Nick Muggridge   1358 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 22.0 4.0
2nd Topper 21092 Angela Davey   1358 1.0 1.0 (3.0) (2.0) 2.0 9.0 4.0
3rd Topaz 5474 Clinton Peck   1200 (4.0) 2.0 1.0 4.0 (9.0 DNC) 20.0 7.0
4th Comet 868 Rod J   1205 3.0 (9.0 DNC) 4.0 (9.0 DNC) 4.0 29.0 11.0
5th Comet 882 Dave Carter   1205 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 8.0 DNF 33.0 15.0
6th Comet 69 Barry Simmons   1205 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 3.0 8.0 DNF 34.0 16.0
7th Topper 16965 Harry Carter   1358 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 39.0 21.0
8th Topper 32865 Jack Carter   1358 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 41.0 23.0

8/7 R1 - Fast Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1075 11:00 11:41:23 0:41:23 2 0:38:30 1.0
2 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00 11:41:59 0:41:59 2 0:39:19 2.0
3 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00 11:42:46 0:42:46 2 0:39:47 3.0
4 LASER II   Colin Norris Ali/Barry 1075 11:00 11:45:29 0:45:29 2 0:42:19 4.0
5 Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 11:00 11:45:22 0:45:22 2 0:42:29 5.0
6 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942     AvP     5.2
7 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:00 11:40:23 0:40:23 2 0:42:52 6.0
8 RS200 275 Tom R Sammi Martin 1046 11:00 11:46:15 0:46:15 2 0:44:13 7.0
9 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:00 11:44:39 0:44:39 2 0:46:22 8.0

8/7 R2 - Fast Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 12:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:06 12:45:29 0:39:29 2 0:36:44 1.0
2 RS200 275 Tom R Sammi Martin 1046 12:06 12:47:17 0:41:17 2 0:39:28 2.0
3 LASER II   Colin Norris Ali/Barry 1075 12:06 12:49:30 0:43:30 2 0:40:28 3.0
4 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 12:06 12:49:29 0:43:29 2 0:40:43 4.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 12:06 12:45:40 0:39:40 2 0:42:07 5.0
6 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 12:06 12: DNF 2   8.0
6 Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 12:06 12: DNF 2   8.0

8/7 R3 - Fast Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 14:09
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 14:09 15:05:00 0:56:00 3 0:52:06 1.0
2 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 14:09 15:06:52 0:57:52 3 0:54:11 2.0
3 LASER II   Colin Norris Ali/Barry 1075 14:09 15:08:15 0:59:15 3 0:55:07 3.0
4 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 14:09 15:07:51 0:58:51 3 1:02:28 4.0

15/7 R1 - Fast Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 11:00 11:46:07 0:46:07 3 0:47:53 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00 11:52:34 0:52:34 3 0:48:54 2.0
3 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 11:00 11:46:12 0:46:12 3 0:49:03 3.0
4 Aero 7 2225 John Mckewon   1068     AvP     3.5
5 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 11:00 11:47:49 0:47:49 3 0:50:46 4.0
6 RS700 966 Matt Carter   847 11:00 11:43:27 0:43:27 3 0:51:18 5.0
7 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 11:00 11:49:59 0:49:59 3 0:51:54 6.0
8 L3000 3198 Alex Powel Sarah 1075 11:00 11:39:45 0:39:45 2 0:55:28 7.0
9 Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 11:00 11:40:26 0:40:26 2 0:56:47 8.0
10 Laser 16 086 K Kensett S Bennett 1066 11:00 11:50:47 0:50:47 2 1:11:28 9.0

15/7 R2 - Fast Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 12:00 12:35:48 0:35:48 4 0:42:16 1.0
2 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:00 12:46:28 0:46:28 4 0:43:13 2.0
3 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 12:00 12:46:43 0:46:43 4 0:43:27 3.0
4 RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 12:00 12:43:27 0:43:27 4 0:45:07 4.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 12:00 12:42:37 0:42:37 4 0:45:14 5.0
6 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 12:00 12:43:05 0:43:05 4 0:45:44 6.0
7 L3000 3198 Alex Powel Sarah 1075 12:00 12:50:33 0:50:33 4 0:47:01 7.0
8 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 12:00 12:46:52 0:46:52 4 0:48:40 8.0
9 Aero 7 1792 Rob Robinson   1068 12:00 12:53:23 0:53:23 4 0:49:59 9.0
10 Laser 16 086 K Kensett S Bennett 1066 12:00   DNF 4   11.0

15/7 R3 - Fast Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 13:20
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 13:20 14:13:13 0:53:13 5 0:55:16 1.0
2 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 13:20 14:20:00 1:00:00 5 0:55:49 2.0
3 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 13:20 14:14:32 0:54:32 5 0:57:53 3.0
4 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 13:20 14:22:25 1:02:25 5 0:58:04 4.0
5 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews/Jack Fussey 942 13:20 14:15:30 0:55:30 5 0:58:55 5.0
6 L3000 3198 Alex Powel Sarah 1075 13:20 14:25:33 1:05:33 5 1:00:59 6.0
7 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 13:20 14:22:32 1:02:32 5 1:04:56 7.0
8 RS700 966 Matt Carter   847 13:20   DNF     10.0
8 Laser 16 086 K Kensett S Bennett 1066 13:20   RET 5   10.0

22/7 R1 - Fast Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 11:00 11:47:59 0:47:59 4 0:56:39 1.0
2 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00 11:45:55 0:45:55 3 0:56:57 2.0
3 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00 11:46:42 0:46:42 3 0:57:55 3.0
4 RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 11:00 11:42:48 0:42:48 3 0:59:16 4.0
5 RS 400 1022 Andy C Luka 942 11:00 11:43:31 0:43:31 3 1:01:36 5.0
6 Aero 7 2225 John Mckewon   1068 11:00 11:50:27 0:50:27 3 1:02:59 6.0
7 L3000 3198 Alex Powel Sarah 1075     AvP     6.7
8 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 11:00 11:45:13 0:45:13 3 1:04:00 7.0

22/7 R2 - Fast Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 12:05
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 12:05 12:37:22 0:32:22 3 0:38:13 1.0
2 RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 12:05 12:42:34 0:37:34 3 0:39:01 2.0
3 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 12:05 12:47:32 0:42:32 3 0:39:34 3.0
4 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:05 12:47:44 0:42:44 3 0:39:45 4.0
5 LASER II   Colin Norris Ali/Barry 1075 12:05 12:51:07 0:46:07 3 0:42:54 5.0
6 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 12:05 12:45:46 0:40:46 3 0:43:17 6.0

22/7 R3 - Fast Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Fast, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 14:00 14:41:53 0:41:53 4 0:49:27 1.0
2 RS500 1037 Pete Matthews Karen 963 14:00 14:48:01 0:48:01 4 0:49:52 2.0
3 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 14:00 14:54:32 0:54:32 4 0:50:44 3.0
4 LASER II   Colin Norris Ali/Barry 1075 14:00 14:58:45 0:58:45 4 0:54:39 4.0
5 RS 400 859 Bob Trevis Ian 942 14:00 14:57:40 0:57:40 4 1:01:13 5.0

8/7 R1 - Medium Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 11:03 11:42:29 0:39:29 2 0:34:34 1.0
2 LASER 142122 Craig Palmer   1098 11:03 11:42:11 0:39:11 2 0:35:41 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03 11:45:35 0:42:35 2 0:37:45 3.0
4 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:03 11:44:55 0:41:55 2 0:38:11 4.0
5 LASER RADIAL 167960 A Heath   1142 11:03 11:46:39 0:43:39 2 0:38:13 5.0
6 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 11:03 11:47:13 0:44:13 2 0:38:43 6.0
7 LASER 200872 J-P Dias   1098 11:03 11:45:39 0:42:39 2 0:38:51 7.0
8 LASER RADIAL 174448 Ian Gilbert   1142 11:03 11:51:48 0:48:48 2 0:42:44 8.0

8/7 R2 - Medium Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 12:09
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 12:09 12:45:01 0:36:01 2 0:31:32 1.0
2 LASER 174949 Roger Dowty   1098 12:09 12:45:12 0:36:12 2 0:32:58 2.0
3 LASER 182545 Paul Fewster   1098 12:09 12:45:33 0:36:33 2 0:33:17 3.0
4 LASER 142122 Craig Palmer   1098 12:09 12:46:02 0:37:02 2 0:33:44 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:09 12:47:17 0:38:17 2 0:33:56 5.0
6 LASER RADIAL 174448 Ian Gilbert   1142 12:09 12:51:56 0:42:56 2 0:37:36 6.0
7 LASER RADIAL 167960 A Heath   1142 12:09 12:52:12 0:43:12 2 0:37:50 7.0
8 LASER 200872 J-P Dias   1098 12:09 12:51:03 0:42:03 2 0:38:18 8.0
9 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 12:09 12:53:19 0:44:19 2 0:38:48 9.0

8/7 R3 - Medium Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 14:12
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 142122 Craig Palmer   1098 14:12 15:05:14 0:53:14 3 0:48:29 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 14:12 15:09:58 0:57:58 3 0:51:23 2.0
3 LASER RADIAL 186037 Bob Aldridge   1142 14:12 15:12:05 1:00:05 3 0:52:37 3.0
4 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142 14:12 15:13:07 1:01:07 3 0:53:31 4.0

15/7 R1 - Medium Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03 11:38:48 0:35:48 2 0:31:44 1.0
2 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:03 11:38:00 0:35:00 2 0:31:53 2.0
3 LASER 174949 Roger Dowty   1098 11:03 11:38:05 0:35:05 2 0:31:57 3.0
4 LASER 178213 Giles Dawborn   1098 11:03 11:38:10 0:35:10 2 0:32:02 4.0
5 LASER 142122 Craig Palmer   1098 11:03 11:38:12 0:35:12 2 0:32:03 5.0
6 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 11:03 11:40:12 0:37:12 2 0:32:34 6.0
7 LASER 200872 J-P Dias   1098 11:03 11:39:05 0:36:05 2 0:32:52 7.0
8 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:03 11:39:22 0:36:22 2 0:33:07 8.0
9 LASER 37 Ed Gilbert   1098     DNF 2   10.0

15/7 R2 - Medium Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 12:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 182545 Paul Fewster   1098 12:03 12:47:50 0:44:50 4 0:40:50 1.0
2 LASER 142122 Craig Palmer   1098 12:03 12:48:07 0:45:07 4 0:41:05 2.0
3 LASER 174949 Roger Dowty   1098 12:03 12:48:53 0:45:53 4 0:41:47 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:03 12:50:21 0:47:21 4 0:41:59 4.0
5 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 12:03 12:51:20 0:48:20 4 0:42:19 5.0
6 LASER 178213 Giles Dawborn   1098 12:03 12:50:35 0:47:35 4 0:43:20 6.0
7 LASER 37 Ed Gilbert   1098 12:03 12:51:00 0:48:00 4 0:43:43 7.0
8 LASER 200872 J-P Dias   1098 12:03 12:51:46 0:48:46 4 0:44:25 8.0
9 LASER 169069 Mike Theo   1098 12:03 12:52:28 0:49:28 4 0:45:03 9.0

15/7 R3 - Medium Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 13:23
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 142122 Craig Palmer   1098 13:23 14:08:17 0:45:17 4 0:41:14 1.0
2 LASER 182545 Paul Fewster   1098 13:23 14:09:31 0:46:31 4 0:42:22 2.0
3 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 13:23 14:13:08 0:50:08 4 0:43:54 3.0
4 LASER 174949 Roger Dowty   1098 13:23 14:12:00 0:49:00 4 0:44:38 4.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 13:23 14:13:39 0:50:39 4 0:44:54 5.0
6 LASER 37 Ed Gilbert   1098 13:23 14:13:00 0:50:00 4 0:45:32 6.0

22/7 R1 - Medium Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 142122 Craig Palmer   1098 11:03 11:47:36 0:44:36 3 0:40:37 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 11:03 11:49:48 0:46:48 3 0:40:59 2.0
3 LASER 182545 Paul Fewster   1098 11:03 11:48:59 0:45:59 3 0:41:53 3.0
4 LASER 174949 Roger Dowty   1098 11:03 11:50:14 0:47:14 3 0:43:01 4.0
4 LASER RADIAL 192533 Jack Fussey   1142     AvP     4.0
6 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 11:03 11:53:04 0:50:04 3 0:43:50 5.0
7 LASER 178213 Giles Dawborn   1098 11:03 11:51:41 0:48:41 3 0:44:20 6.0
8 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03 11:53:19 0:50:19 3 0:44:36 7.0
9 LASER 169069 Mike Theo   1098 11:03 11:53:52 0:50:52 3 0:46:20 8.0
10 LASER   Tom Williams   1098 11:03 11:53:41 0:50:41 2 1:09:14 9.0

22/7 R2 - Medium Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 12:08
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 12:08 12:50:51 0:42:51 3 0:37:31 1.0
2 LASER 142122 Craig Palmer   1098 12:08 12:50:00 0:42:00 3 0:38:15 2.0
3 LASER 182545 Paul Fewster   1098 12:08 12:50:14 0:42:14 3 0:38:28 3.0
4 LASER 174949 Roger Dowty   1098 12:08 12:51:18 0:43:18 3 0:39:26 4.0
5 LASER RADIAL 196330 Steve Lynch   1142 12:08 12:54:35 0:46:35 3 0:40:47 5.0
6 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:08 12:55:03 0:47:03 3 0:41:43 6.0
7 LASER 169069 Mike Theo   1098 12:08 12:51:18 DNF 3   8.0

22/7 R3 - Medium Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Medium, Finishes: Elapsed time, Time: 14:03
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 198605 Jimmy Carter   1142 14:03 14:43:53 0:40:53 3 0:35:48 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 14:03 14:44:34 0:41:34 3 0:36:24 2.0
3 LASER RADIAL 198605 Jessica Carter   1142 14:03 14:47:17 0:44:17 3 0:38:47 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 14:03 14:51:13 0:48:13 3 0:42:45 4.0

8/7 R1 - Slow Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:06 11:36:53 0:30:53 2 0:22:45 1.0
2 Comet 882 Dave Carter   1205 11:06 11:34:25 0:28:25 2 0:23:35 2.0
3 Comet 868 Rod J   1205 11:06 11:34:49 0:28:49 2 0:23:55 3.0
4 Topaz 5474 Clinton Peck   1200 11:06 11:42:02 0:36:02 2 0:30:02 4.0

8/7 R2 - Slow Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 12:12
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 21092 Angela Davey   1358 12:12 12:55:19 0:43:19 2 0:31:54 1.0
2 Topaz 5474 Clinton Peck   1200 12:12 12:59:50 0:47:50 2 0:39:52 2.0

8/7 R3 - Slow Fleet Fleet - 8.7.18

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 14:15
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

15/7 R1 - Slow Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topaz 5474 Clinton Peck   1200 11:06 11:42:35 0:36:35 3 0:30:29 1.0
2 Topper 42877 Nick Muggridge   1358 11:06 11:48:22 0:42:22 3 0:31:12 2.0
3 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:06 11:50:38 0:44:38 3 0:32:52 3.0
4 Comet 868 Rod J   1205 11:06 11:46:20 0:40:20 3 0:33:28 4.0
5 Comet 69 Barry Simmons   1205 11:06 11:48:23 0:42:23 3 0:35:10 5.0

15/7 R2 - Slow Fleet Fleet - 15.7.18

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 12:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 42877 Nick Muggridge   1358 12:06 12:50:28 0:44:28 5 0:32:45 1.0
2 Topper 21092 Angela Davey   1358 12:06 12:53:10 0:47:10 5 0:34:44 2.0
3 Comet 69 Barry Simmons   1205 12:06 12:49:15 0:43:15 5 0:35:54 3.0
4 Topaz 5474 Clinton Peck   1200 12:06 12:51:14 0:45:14 5 0:37:42 4.0
5 Comet 882 Dave Carter   1205 12:06 12:52:00 0:46:00 5 0:38:10 5.0

15/7 R3 - Slow Fleet Fleet - 15.7.18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

22/7 R1 - Slow Fleet Fleet - 22.7.18

Start: Slow, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 42877 Nick Muggridge   1358 11:06 11:48:54 0:42:54 4 0:31:35 1.0
2 Topper 21092 Angela Davey   1358 11:06 11:50:17 0:44:17 4 0:32:37 2.0
3 Topper 16965 Harry Carter   1358 11:06 11:40:55 0:34:55 3 0:34:17 3.0
4 Comet 868 Rod J   1205 11:06 11:48:16 0:42:16 4 0:35:05 4.0
5 Topper 32865 Jack Carter   1358 11:06 11:47:10 0:41:10 3 0:40:25 5.0
6 Comet 882 Dave Carter   1205     DNF     8.0
6 Comet 69 Barry Simmons   1205     DNF     8.0

22/7 R2 - Slow Fleet Fleet - 22.7.18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

22/7 R3 - Slow Fleet Fleet - 22.7.18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.25.4
http://www.sailwave.com/