event burgee venue burgee

Spring H'cap

Lancing Sailing Club

Fast Fleet Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 7th May 13th May 20th May 27th May 24th June Total Nett
1st RS500 709 Pete Matthews Karen 963 1.0 2.0 1.0 (4.0) (13.0 DNC) 21.0 4.0
2nd LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 1.5 AvP 1.0 30.5 4.5
3rd RS AERO 7 2225 John Mckeown   1068 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 1.0 2.0 33.0 7.0
4th RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews 942 2.0 (7.0 DNF) 3.0 (5.0) 4.3 AvP 21.3 9.3
5th RS700 966 Matt Carter   847 3.0 1.0 (9.0 DNF) 7.0 (13.0 DNC) 33.0 11.0
6th LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 5.0 DNF (13.0 DNC) 5.0 6.0 (13.0 DNC) 42.0 16.0
7th LASER II 10594 Chris Foster   1075 (13.0 DNC) 2.0 AvP (13.0 DNC) 2.0 13.0 DNC 43.0 17.0
8th RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 (13.0 DNC) 4.0 7.0 11.0 DNF (13.0 DNC) 48.0 22.0
9th RS AERO 7 1792 Rob Robinson   1075 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNC 55.0 29.0
10th LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 (13.0 DNC) 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 55.0 29.0
11th RS 400 859 Bob Trevis Ian S 942 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 58.0 32.0
12th Contender 288 Mark Thomas   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 11.0 DNF 13.0 DNC 63.0 37.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 7th May 13th May 20th May 27th May 24th June Total Nett
1st Streaker 1700 Alan Simmons   1128 1.0 (4.0) 2.0 (3.0) 1.0 11.0 4.0
2nd LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 (11.0 DNC) 1.0 1.5 AvP 2.0 (11.0 DNC) 26.5 4.5
3rd LASER 169069 Mike Theo   1098 4.0 (11.0 DNC) 3.0 5.0 (11.0 DNC) 34.0 12.0
4th LASER 165483 Sean Dwyer   1098 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 AvP 11.0 DNC 35.0 13.0
5th LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 37.0 15.0
6th LASER 170591 Bruce Mayo   1098 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 45.0 23.0
7th LASER RADIAL   Tom Williams   1142 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 46.0 24.0
8th LASER 174949 Roger Dowty   1098 (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 47.0 25.0
9th LASER RADIAL 169182 Karen McGrath   1142 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 47.0 25.0
10th LASER 182545 Paul Fewster   1098 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 48.0 26.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 13th May 20th May 27th May 24th June Total Nett
1st Topper 28135 Mike Hartnell   1358 1.0 1.0 AvP 1.0 (9.0 DNC) 12.0 3.0
2nd Comet 69 Barry Simmons   1205 (4.0) 1.0 2.0 2.0 9.0 5.0
3rd Comet 390 Mark Williams   1205 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 28.0 19.0
4th Comet 866 Rod Johnston   1205 (9.0 DNC) 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 29.0 20.0
5th Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 29.0 20.0
6th Topper 21092 Angela Davey   1358 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 30.0 21.0
7th Topper 28135 Rob Hedgecock   1358 (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 DNF 9.0 DNC 32.0 23.0
7th Topaz 5474 Clinton Peck     (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 DNF 9.0 DNC 32.0 23.0

7th May - Fast Fleet Fleet - 07/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 13:33:00 14:14:39 0:41:39 2 0:43:15 1.0
2 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews 942 13:33:00 14:15:41 0:42:41 2 0:45:19 2.0
3 RS700 966 Matt Carter   847 13:30:00 14:12:42 0:42:42 2 0:50:25 3.0
4 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075     DNF 2   5.0

13th May - Fast Fleet Fleet - 13/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS700 966 Matt Carter   847 13:30:00 14:27:05 0:57:05 5 1:07:24 1.0
2 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 13:30:00 14:38:01 1:08:01 5 1:10:38 2.0
2 LASER II 10594 Chris Foster   1075     AvP     2.0
4 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 13:30:00 14:46:27 1:16:27 5 1:11:07 3.0
5 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 13:30:00 14:46:45 1:16:45 5 1:19:42 4.0
6 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews 942     DNF 5   7.0

20th May - Fast Fleet Fleet - 20/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:40:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 13:40:00 14:36:04 0:56:04 3 0:58:13 1.0
2 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 13:40:00 14:46:10 1:06:10 3 1:01:33 2.0
3 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews 942 13:40:00 14:39:09 0:59:09 3 1:02:48 3.0
4 RS AERO 7 2225 John Mckeown   1068 13:40:00 14:47:10 1:07:10 3 1:02:53 4.0
5 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 13:40:00 14:47:46 1:07:46 3 1:03:02 5.0
6 RS 400 859 Bob Trevis Ian S 942 13:40:00 14:40:16 1:00:16 3 1:03:59 6.0
7 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 13:40:00 14:43:44 1:03:44 3 1:06:11 7.0
8 RS700 966 Matt Carter   847 13:40:00   DNF 2   9.0

27th May - Fast Fleet Fleet - 27/05/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS AERO 7 2225 John Mckeown   1068 13:30:00 14:41:56 1:11:56 3 1:07:21 1.0
2 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075     AvP     1.5
3 LASER II 10594 Chris Foster   1075 13:30:00 14:42:50 1:12:50 3 1:07:45 2.0
4 RS AERO 7 1792 Rob Robinson   1075 13:30:00 14:44:25 1:14:25 3 1:09:13 3.0
5 RS500 709 Pete Matthews Karen 963 13:30:00 14:36:44 1:06:44 3 1:09:18 4.0
6 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews 942 13:30:00 14:35:37 1:05:37 3 1:09:39 5.0
7 LASER II 10330 Roger Jamieson Kate 1075 13:30:00 14:48:21 1:18:21 3 1:12:53 6.0
8 RS700 966 Matt Carter   847 13:30:00 14:35:11 1:05:11 3 1:16:57 7.0
9 RS500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 963 13:30:00 14: DNF 3   11.0
9 Contender 288 Mark Thomas   969     DNF 3   11.0

24th June - Fast Fleet Fleet - 24/06/18

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER II 5749 Mike Croker Di Croker 1075 14:00:00 15:02:34 1:02:34 5 0:58:12 1.0
2 RS AERO 7 2225 John Mckeown   1068 14:00:00 15:02:12 1:02:12 5 0:58:14 2.0
3 RS 400 1430 Simon Mathews Penny Mathews 942     AvP     4.3

7th May - Medium Fleet Fleet - 07/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:33:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 13:33:00 14:11:30 0:38:30 1 0:34:08 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 13:33:00 14:12:16 0:39:16 1 0:34:23 2.0
3 LASER RADIAL 169182 Karen McGrath   1142 13:33:00 14:14:06 0:41:06 1 0:35:59 3.0
4 LASER 169069 Mike Theo   1098 13:33:00 14:12:48 0:39:48 1 0:36:15 4.0

13th May - Medium Fleet Fleet - 13/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:33:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 13:33:00 14:37:19 1:04:19 4 0:56:19 1.0
2 LASER RADIAL 7 Dave Trout   1142 13:33:00 14:37:47 1:04:47 4 0:56:44 2.0
3 LASER 174949 Roger Dowty   1098 13:33:00 14:38:38 1:05:38 4 0:59:47 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 13:33:00 14:43:19 1:10:19 4 1:02:20 4.0

20th May - Medium Fleet Fleet - 20/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:43:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 165483 Sean Dwyer   1098 13:43:00 14:28:31 0:45:31 2 0:41:27 1.0
2 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142     AvP     1.5
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 13:43:00 14:30:47 0:47:47 2 0:42:22 2.0
4 LASER 169069 Mike Theo   1098 13:43:00 14:31:23 0:48:23 2 0:44:04 3.0

27th May - Medium Fleet Fleet - 27/05/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:33:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 165483 Sean Dwyer   1098     AvP     1.0
1 LASER 170591 Bruce Mayo   1098 13:33:00 14:17:36 0:44:36 2 0:40:37 1.0
3 LASER RADIAL 203984 Tim Hartnell   1142 13:33:00 14:19:30 0:46:30 2 0:40:43 2.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 13:33:00 14:19:13 0:46:13 2 0:40:58 3.0
5 LASER 182545 Paul Fewster   1098 13:33:00 14:19:07 0:46:07 2 0:42:00 4.0
6 LASER 169069 Mike Theo   1098 13:33:00 14:20:28 0:47:28 2 0:43:14 5.0

24th June - Medium Fleet Fleet - 24/06/18

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 14:03:00 14:54:12 0:51:12 4 0:45:23 1.0
2 LASER RADIAL   Tom Williams   1142 14:03:00 15:01:00 0:58:00 4 0:50:47 2.0

7th May - Slow Fleet Fleet - 07/05/18

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

13th May - Slow Fleet Fleet - 13/05/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:36:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 13:36:00 14:19:08 0:43:08 4 0:31:46 1.0
2 Topper 42877 Nick Muggeridge   1358 13:36:00 14:19:59 0:43:59 4 0:32:23 2.0
3 Topper 21092 Angela Davey   1358 13:36:00 14:21:49 0:45:49 4 0:33:44 3.0
4 Comet 69 Barry Simmons   1205 13:36:00 14:18:08 0:42:08 4 0:34:58 4.0

20th May - Slow Fleet Fleet - 20/05/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:46:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 28135 Mike Hartnell   1358     AvP     1.0
1 Comet 69 Barry Simmons   1205 13:46:00 14:32:18 0:46:18 3 0:38:25 1.0
3 Comet 866 Rod Johnston   1205 13:46:00 14:34:03 0:48:03 3 0:39:53 2.0

27th May - Slow Fleet Fleet - 27/05/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 13:36:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 28135 Mike Hartnell   1358 13:36:00 14:20:06 0:44:06 2 0:32:28 1.0
2 Comet 69 Barry Simmons   1205 13:36:00 14:16:27 0:40:27 2 0:33:34 2.0
3 Topper 28135 Rob Hedgecock   1358 13:36:00   DNF 2   5.0
3 Topaz 5474 Clinton Peck         DNF 2   5.0

24th June - Slow Fleet Fleet - 24/06/18

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Comet 390 Mark Williams   1205 14:06:00 14:56:24 0:50:24 6 0:41:50 1.0
2 Comet 69 Barry Simmons   1205 14:06:00 14:57:28 0:51:28 6 0:42:43 2.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
http://www.sailwave.com/