event burgee venue burgee

Spring Challenge Cup

Lancing Sailing Club

Summer Series

Fast Fleet Fleet

Sailed: 15, Discards: 7, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 23rd June R1 23rd June R2 30th June R1 30th June R2 7th July R1 7th July R2 7th July R3 14th July R1 14th July R2 14th July R3 21st July R1 21st July R2 21st July R3 4th Aug R1 4th Aug R2 Total Nett
1st RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 (1.0) (2.0) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 61.0 8.0
2nd laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 (5.0) (3.0) 1.0 2.0 (3.0) (4.0) 2.0 (4.0) (4.0) 3.0 2.0 2.0 (16.0 DNC) 3.0 2.0 56.0 17.0
3rd RS 700 966 Matt Carter   845 3.0 1.0 2.0 3.0 4.0 2.0 (6.0 DNF) 2.0 (10.0 DNF) 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 115.0 19.0
4th Laser 2   Chris Foster Charlie 1075 2.0 (9.0 DNF) 3.9 AvP 3.9 AvP 2.0 3.0 6.0 DNF 3.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 130.8 25.8
5th Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 6.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (7.0) (10.0 DNF) 1.0 3.0 5.0 (16.0 DNC) 5.3 AvP 5.3 AvP 132.6 35.6
6th Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 4.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 6.0 6.0 DNF 5.0 3.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 150.0 38.0
7th contender 574 Neil Fulcher   969 8.0 (9.0 DNF) 4.0 6.0 DNF (10.0) (10.0 DNF) (16.0 DNC) (11.0 DNF) (10.0 DNF) (16.0 DNC) 7.0 DNF 6.0 2.0 4.0 6.0 DNF 125.0 43.0
8th RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.3 AvP 3.3 AvP 16.0 DNC 4.0 4.0 16.0 DNC 2.0 3.0 163.6 51.6
9th Contender 432 Jerry Hone   969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 1.0 8.0 7.0 (16.0 DNC) 4.8 AvP 4.8 AvP (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 172.6 60.6
10th RS400 1368 Ian Beale Seb Beale 942 7.0 9.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 200.0 88.0
11th RS 500   Pete Fussey   963 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 220.0 108.0
12th 3000   Alex Powell   1085 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 9.0 8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 225.0 113.0
13th Laser 2 939 Paul Cooper   1075 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 229.0 117.0
14th RS400 487 Donal Mark 942 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 230.0 118.0
15th Laser 2   P Cooper   1075 10.0 DNF (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 234.0 122.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 18, Discards: 9, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 23rd June R1 23rd June R2 30th June R1 30th June R2 7th July R1 7th July R2 7th July R3 14th July R1 14th July R2 14th July R3 21st July R1 21st July R2 21st July R3 4th Aug R1 4th Aug R2 4th Aug R3 18th Aug R1 18th Aug R2 Total Nett
1st laser radial 7 Dave Trout   1145 (2.0) (2.0) (2.0) 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (27.0 DNC) 1.0 (5.0) 1.0 2.0 2.0 137.0 15.0
2nd Laser 182545 Paul Fewster   1099 4.0 (6.0) (4.5) (8.0 DNF) 2.0 2.0 (27.0 DNC) 4.0 3.0 1.0 (5.0) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 181.5 23.0
3rd Streaker 1700 Alan Simmons   1128 3.0 (10.0) 1.0 (8.0 DNF) 4.0 4.0 4.0 DNF 1.0 (6.0) 3.0 (8.0) (13.0 DNF) (27.0 DNC) (6.0) 2.0 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 157.0 25.0
4th Laser 179660 Will Apps   1099 6.0 3.0 3.0 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (9.0 DNF) 256.0 31.0
5th laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 7.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 10.0 1.0 (27.0 DNC) 3.0 2.0 (27.0 DNC) 3.0 (12.0 OCS) (27.0 DNC) 1.0 1.0 260.0 32.0
6th Laser 169069 Mike Theo   1099 (9.0) (8.0) 4.5 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 (8.0) 6.0 (7.0) 7.0 2.0 7.0 6.0 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 211.5 44.5
7th Laser 178213 Giles Dawson   1099 (8.0) 7.0 6.0 3.0 5.0 5.0 (27.0 DNC) 7.0 7.0 (27.0 DNC) 6.0 AvP 6.0 AvP (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 276.0 52.0
8th Laser   Tom Williams   1099 (13.0) (12.0) 7.0 8.0 DNF 7.0 8.0 4.0 DNF 9.0 (10.0) 8.0 10.0 8.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 266.0 69.0
9th laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 9.0 7.0 6.0 6.0 (27.0 DNC) 10.0 12.0 OCS (27.0 DNC) 6.0 9.0 DNF 316.0 73.0
10th laser 114000 Ian Barnes   1099 7.3 AvP 7.3 AvP (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 7.0 4.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 8.0 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 328.6 85.6
11th RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 1.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 AvP 1.0 AvP (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 330.0 87.0
12th Laser 213708 Craig Palmer   1099 5.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 4.0 (28.0 DSQ) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 7.0 3.0 353.0 109.0
13th laser radial 197371 Mark Felton   1145 10.0 11.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 9.0 13.0 DNF (27.0 DNC) 9.4 AvP 9.4 AvP (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 362.8 119.8
14th laser radial 200872 Jean-Pierre Dias   1145 6.0 AvP 6.0 AvP (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 402.0 159.0
15th laser radial 192533 Jack Fussey   1145 11.0 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 9.0 DNF 411.0 168.0
16th Laser 174949 Roger Dowty   1099 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 419.0 176.0
17th laser radial 167976 Simon Mathews   1145 11.5 AvP 11.5 AvP (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 424.0 181.0
18th Laser 5 Tony Williams   1099 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 9.0 7.0 5.0 27.0 DNC 27.0 DNC 426.0 183.0
19th Laser Radial 203984 Tim Hartnell   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 1.0 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 434.0 191.0
20th Laser   Gavin Hardman   1099 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 438.0 195.0
21st laser radial 213707 Jessica Carter   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 439.0 196.0
22nd Laser Radial 179808 James Cuxson   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 441.0 198.0
23rd laser 4.7   Pete Fussey   1207 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 9.0 DNF 446.0 203.0
24th laser radial   Giles Dawborn   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 11.0 DNF 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 451.0 208.0
25th Laser   Bob Aldridge   1099 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 463.0 220.0
26th 2000 2067 Julian Knowles   1112 12.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 471.0 228.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY 23rd June R1 23rd June R2 30th June R1 7th July R1 7th July R2 7th July R3 14th July R1 14th July R2 14th July R3 21st July R1 4th Aug R1 18th Aug R1 18th Aug R2 Total Nett
1st comet 9 Barry Simmons   1207 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (3.0 DNF) 1.0 (11.0 DNC) 1.0 3.0 (11.0 DNC) 1.7 AvP 1.7 AvP 68.4 10.4
2nd Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 (4.0) 1.0 (11.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 DNF 3.0 2.0 DNF 3.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 75.0 16.0
3rd Topper 4.2   Angela Davey   1416 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 97.0 31.0
4th comet 882 Dave Carter   1207 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC 123.0 57.0
5th topper 21902 Angela Daviey   1363 1.0 5.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 127.0 61.0
6th comet 866 ?   1207 2.0 5.0 DNF (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 128.0 62.0
7th Topper 28100 Ben Carter   1363 6.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 129.0 63.0
8th RS Feva XL 745 Andy Carter Olivia Hattie 1240 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 133.0 67.0
9th Topper 32865 Jack Carter   1363 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 135.0 69.0
10th Tera 340     1432 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 137.0 71.0

23rd June R1 - Fast Fleet Fleet - 23/6/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 11:00:00 12:09:01 1:09:01 4 1:11:40 1.0
2 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075 11:00:00 12:04:44 1:04:44 3 1:20:17 2.0
3 RS 700 966 Matt Carter   845 11:00:00 12:09:05 1:09:05 4 1:21:45 3.0
4 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:06:50 1:06:50 3 1:22:54 4.0
5 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00:00 12:07:28 1:07:28 3 1:23:41 5.0
6 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 11:00:00 12:11:00 1:11:00 3 1:28:04 6.0
7 RS400 1368 Ian Beale Seb Beale 942 11:00:00 12:17:18 1:17:18 3 1:49:25 7.0
8 contender 574 Neil Fulcher   969 11:06:00 12:14:44 1:08:44 2 2:21:52 8.0
9 Laser 2   P Cooper   1075     DNF 4   10.0

23rd June R2 - Fast Fleet Fleet - 23/6/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:40:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 700 966 Matt Carter   845 12:40:00 13:41:53 1:01:53 6 1:13:14 1.0
2 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 12:40:00 13:56:10 1:16:10 6 1:19:06 2.0
3 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:40:00 14:17:12 1:37:12 6 1:30:25 3.0
4 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 12:40:00 14:21:44 1:41:44 6 1:34:38 4.0
5 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 12:40:00 14:22:06 1:42:06 6 1:34:59 5.0
6 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075     DNF 6   9.0
6 contender 574 Neil Fulcher   969     DNF 6   9.0
6 RS400 1368 Ian Beale Seb Beale 942     DNF 6   9.0

30th June R1 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00:00 11:43:44 0:43:44 3 0:54:15 1.0
2 RS 700 966 Matt Carter   845 11:00:00 11:50:11 0:50:11 4 0:59:23 2.0
3 Contender 432 Jerry Hone   969 11:00:00 11:43:17 0:43:17 3 0:59:33 3.0
4 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075     AvP 4   3.9
5 contender 574 Neil Fulcher   969 11:00:00 11:47:40 0:47:40 3 1:05:35 4.0
6 Laser 2 939 Paul Cooper   1075 11:00:00 11:59:48 0:59:48 3 1:14:10 5.0

30th June R2 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:08:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Contender 432 Jerry Hone   969 12:08:00 13:02:30 0:54:30 6 0:56:15 1.0
2 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:08:00 13:08:29 1:00:29 6 0:56:16 2.0
3 RS 700 966 Matt Carter   845 12:08:00 12:56:55 0:48:55 6 0:57:53 3.0
4 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075     AvP     3.9
5 contender 574 Neil Fulcher   969     DNF 6   6.0

7th July R1 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 11:00:00 11:48:23 0:48:23 4 1:02:48 1.0
2 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075 11:00:00 11:54:36 0:54:36 4 1:03:29 2.0
3 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00:00 11:54:58 0:54:58 4 1:03:55 3.0
4 RS 700 966 Matt Carter   845 11:00:00 11:54:36 0:54:36 5 1:04:37 4.0
5 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 11:55:39 0:55:39 4 1:04:43 5.0
6 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 11:00:00 11:56:03 0:56:03 4 1:05:10 6.0
7 RS 500   Pete Fussey   963 11:00:00 11:51:05 0:51:05 4 1:06:18 7.0
8 Contender 432 Jerry Hone   969 11:00:00 11:53:19 0:53:19 4 1:08:47 8.0
9 3000   Alex Powell   1085 11:00:00 11:45:28 0:45:28 3 1:09:50 9.0
10 contender 574 Neil Fulcher   969 11:00:00 11:55:24 0:55:24 3 1:35:17 10.0

7th July R2 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963     3279 4 0:56:45 1.0
2 RS 700 966 Matt Carter   845   13:01:26 2906 4 0:57:19 2.0
3 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075     3705 4 0:57:27 3.0
4 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075     3866 4 0:59:56 4.0
5 RS 500   Pete Fussey   963     3555 4 1:01:32 5.0
6 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075     4022 4 1:02:21 6.0
7 Contender 432 Jerry Hone   969     3723 4 1:04:02 7.0
8 3000   Alex Powell   1085     4211 4 1:04:41 8.0
9 contender 574 Neil Fulcher   969     DNF     10.0

7th July R3 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Place, Time: 15:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 15:00:00 15:24:18 0:24:18 1 0:25:14 1.0
2 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 15:00:00 15:30:46 0:30:46 1 0:28:37 2.0
3 RS 700 966 Matt Carter   845 15:00:00 15:24:18 DNF 1   6.0
3 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075     DNF     6.0
3 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075     DNF     6.0

14th July R1 - Fast Fleet Fleet - 14/8/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 11:00:00 11:47:42 0:47:42 2 0:49:32 1.0
2 RS 700 966 Matt Carter   845 11:00:00 11:46:26 0:46:26 2 0:54:57 2.0
3 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075 11:00:00 12:00:30 1:00:30 2 0:56:17 3.0
4 RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065     AvP 2   3.3
5 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00:00 12:03:51 1:03:51 2 0:59:24 4.0
6 Contender 432 Jerry Hone   969     AvP 2   4.8
7 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 11:00:00 12:06:50 1:06:50 2 1:02:10 5.0
8 RS400 487 Donal Mark 942 11:00:00 12:03:49 1:03:49 2 1:07:45 6.0
9 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 11:03:00 12:19:08 1:16:08 2 1:10:49 7.0
10 contender 574 Neil Fulcher   969 11:00:00   DNF 2   11.0

14th July R2 - Fast Fleet Fleet - 14/08/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:36:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 12:36:00 13:13:38 0:37:38 4 0:39:05 1.0
2 Laser 2   Chris Foster Charlie 1075 12:36:00 13:18:41 0:42:41 4 0:39:42 2.0
3 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 12:36:00 13:18:43 0:42:43 4 0:39:44 3.0
4 RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065     AvP     3.3
5 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:36:00 13:18:49 0:42:49 4 0:39:50 4.0
6 Contender 432 Jerry Hone   969     AvP     4.8
7 RS 700 966 Matt Carter   845 12:36:00   DNF     10.0
7 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 12:36:00   DNF     10.0
7 contender 574 Neil Fulcher   969     DNF     10.0

14th July R3 - Fast Fleet Fleet - 14/08/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:30:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 14:30:00 15:16:08 0:46:08 2 0:42:55 1.0
2 RS 700 966 Matt Carter   845 14:30:00 15:07:44 0:37:44 2 0:44:39 2.0
3 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 14:30:00 15:18:46 0:48:46 2 0:45:22 3.0
4 Laser 2 10330 Roger Jamieson Kate 1075 14:30:00 15:19:03 0:49:03 2 0:45:38 4.0

21st July R1 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 11:00:00 11:45:49 0:45:49 3 0:47:35 1.0
2 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00:00 11:52:24 0:52:24 3 0:48:45 2.0
3 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 11:00:00 11:56:18 0:56:18 3 0:52:22 3.0
4 RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065 11:00:00 11:57:27 0:57:27 3 0:53:57 4.0
5 RS400 1368 Ian Beale Seb Beale 942 11:00:00 11:51:59 0:51:59 3 0:55:11 5.0
6 contender 574 Neil Fulcher   969     DNF 3   7.0

21st July R2 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:10:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 12:10:00 12:52:38 0:42:38 3 0:44:16 1.0
2 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:10:00 12:58:02 0:48:02 3 0:44:41 2.0
3 RS400 1368 Ian Beale Seb Beale 942 12:10:00 12:54:19 0:44:19 3 0:47:03 3.0
4 RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065 12:10:00 13:01:32 0:51:32 3 0:48:23 4.0
5 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075 12:10:00 12:44:52 0:34:52 2 0:48:39 5.0
6 contender 574 Neil Fulcher   969 12:10:00 12:58:08 0:48:08 3 0:49:40 6.0

21st July R3 - Fast Fleet Fleet

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:15:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 14:15:00 14:54:44 0:39:44 4 0:41:16 1.0
2 contender 574 Neil Fulcher   969 14:15:00 15:06:08 0:51:08 4 0:52:46 2.0

4th Aug R1 - Fast Fleet Fleet - 04/08/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 11:00:00 11:44:17 0:44:17 4 0:45:59 1.0
2 RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065 11:00:00 11:40:05 0:40:05 3 0:50:11 2.0
3 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 11:00:00 11:40:47 0:40:47 3 0:50:35 3.0
4 contender 574 Neil Fulcher   969 11:00:00 11:41:30 0:41:30 3 0:57:06 4.0
5 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075     AvP     5.3

4th Aug R2 - Fast Fleet Fleet - 04/08/19

Start: Fast Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:00:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 500 709 Pete Matthews Karren Matthews/Lou/Pete Fussey 963 12:00:00 12:56:46 0:56:46 5 0:58:57 1.0
2 laser 2 5749 Mike Croker Di Croker 1075 12:00:00 13:05:31 1:05:31 5 1:00:57 2.0
3 RS Aero 7 2225 Johny Mckeown   1065 12:00:00 13:09:27 1:09:27 5 1:05:13 3.0
4 Laser 2 10087 Colin Norris Ali Smith/Mark T 1075     AvP     5.3
5 contender 574 Neil Fulcher   969     DNF 5   6.0

23rd June R1 - Medium Fleet Fleet - 23/6/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Start: Slow F, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00, Distance: eet, Course: 0
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 11:03:00 12:08:33 1:05:33 3 0:58:07 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 11:03:00 12:13:00 1:10:00 3 1:01:08 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 12:13:27 1:10:27 3 1:02:27 3.0
4 Laser 182545 Paul Fewster   1099 11:03:00 12:11:47 1:08:47 3 1:02:35 4.0
5 Laser 213708 Craig Palmer   1099 11:03:00 12:11:50 1:08:50 3 1:02:38 5.0
6 Laser 179660 Will Apps   1099 11:03:00 12:11:56 1:08:56 3 1:02:43 6.0
6 laser radial 200872 Jean-Pierre Dias   1145     AvP     6.0
8 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 11:03:00 12:15:00 1:12:00 3 1:02:53 7.0
9 laser 114000 Ian Barnes   1099     AvP     7.3
10 Laser 178213 Giles Dawson   1099 11:03:00 12:12:46 1:09:46 3 1:03:29 8.0
11 Laser 169069 Mike Theo   1099 11:03:00 12:13:35 1:10:35 3 1:04:14 9.0
12 laser radial 197371 Mark Felton   1145 11:03:00 12:17:30 1:14:30 3 1:05:04 10.0
13 laser radial 192533 Jack Fussey   1145 11:03:00 12:17:36 1:14:36 3 1:05:09 11.0
14 laser radial 167976 Simon Mathews   1145     AvP     11.5
15 2000 2067 Julian Knowles   1112 11:03:00 12:06:23 1:03:23 2 1:25:30 12.0
16 Laser   Tom Williams   1099 11:03:00 12:18:55 1:15:55 2 1:43:37 13.0

23rd June R2 - Medium Fleet Fleet - 23/6/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:43:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 12:43:00 14:02:38 1:19:38 5 1:10:36 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 12:43:00 14:04:46 1:21:46 5 1:11:25 2.0
3 Laser 179660 Will Apps   1099 12:43:00 14:01:53 1:18:53 5 1:11:47 3.0
4 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 12:43:00 14:06:16 1:23:16 5 1:12:43 4.0
5 Laser 213708 Craig Palmer   1099 12:43:00 14:03:50 1:20:50 5 1:13:33 5.0
6 Laser 182545 Paul Fewster   1099 12:43:00 14:04:10 1:21:10 5 1:13:51 6.0
6 laser radial 200872 Jean-Pierre Dias   1145     AvP     6.0
8 Laser 178213 Giles Dawson   1099 12:43:00 14:05:43 1:22:43 5 1:15:16 7.0
9 laser 114000 Ian Barnes   1099     AvP     7.3
10 Laser 169069 Mike Theo   1099 12:43:00 14:06:31 1:23:31 5 1:16:00 8.0
11 laser radial 192533 Jack Fussey   1145 12:43:00 14:11:02 1:28:02 5 1:16:53 9.0
12 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:43:00 14:10:41 1:27:41 5 1:17:44 10.0
13 laser radial 197371 Mark Felton   1145 12:43:00 14:15:12 1:32:12 5 1:20:31 11.0
14 laser radial 167976 Simon Mathews   1145     AvP     11.5
15 Laser   Tom Williams   1099 12:43:00 14:30:00 1:47:00 5 1:37:22 12.0

30th June R1 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 11:51:01 0:48:01 3 0:42:34 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 11:03:00 11:51:59 0:48:59 3 0:42:47 2.0
3 Laser 179660 Will Apps   1099 11:03:00 11:50:39 0:47:39 3 0:43:21 3.0
4 Laser 182545 Paul Fewster   1099 11:03:00 11:51:11 0:48:11 3 0:43:51 4.5
4 Laser 169069 Mike Theo   1099 11:03:00 11:51:11 0:48:11 3 0:43:51 4.5
6 Laser 178213 Giles Dawson   1099 11:03:00 11:58:30 0:55:30 3 0:50:30 6.0
7 Laser   Tom Williams   1099 11:03:00 11:59:38 0:56:38 3 0:51:32 7.0

30th June R2 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:11:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser radial 7 Dave Trout   1145 12:11:00 13:04:38 0:53:38 5 0:46:50 1.0
2 Laser 179660 Will Apps   1099 12:11:00 13:03:59 0:52:59 5 0:48:13 2.0
3 Laser 178213 Giles Dawson   1099 12:11:00 13:08:04 0:57:04 5 0:51:56 3.0
4 Laser 169069 Mike Theo   1099 12:11:00 13:23:57 1:12:57 5 1:06:23 4.0
5 Laser 182545 Paul Fewster   1099     DNF 5   8.0
5 Streaker 1700 Alan Simmons   1128     DNF 5   8.0
5 Laser   Tom Williams   1099     DNF 5   8.0

7th July R1 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128 11:03:00 11:45:26 0:42:26 3 0:37:37 1.0
2 Laser 182545 Paul Fewster   1099 11:03:00 11:46:28 0:43:28 3 0:39:33 2.0
3 Laser   Gavin Hardman   1099 11:03:00 11:46:57 0:43:57 3 0:39:59 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 11:49:41 0:46:41 3 0:41:23 4.0
5 Laser 178213 Giles Dawson   1099 11:03:00 11:50:33 0:47:33 3 0:43:16 5.0
6 laser radial 200872 Jean-Pierre Dias   1145 11:03:00 11:54:26 0:51:26 3 0:44:55 6.0
7 Laser   Tom Williams   1099 11:03:00 11:56:36 0:53:36 3 0:48:46 7.0
8 laser 114000 Ian Barnes   1099 11:03:00 12:03:18 1:00:18 3 0:54:52 8.0

7th July R2 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128     2839 3 0:41:57 1.0
2 Laser 182545 Paul Fewster   1099     2880 3 0:43:41 2.0
3 Laser   Gavin Hardman   1099     2988 3 0:45:19 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1128     3225 3 0:47:39 4.0
5 Laser 178213 Giles Dawson   1099     3280 3 0:49:45 5.0
6 laser radial 200872 Jean-Pierre Dias   1145     3474 3 0:50:34 6.0
7 laser 114000 Ian Barnes   1099     3710 3 0:56:16 7.0
8 Laser   Tom Williams   1099     3780 3 0:57:19 8.0

7th July R3 - Medium Fleet Fleet

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 DNF 4.0
1 Laser   Tom Williams   1099 DNF 4.0
1 laser 114000 Ian Barnes   1099 DNF 4.0

14th July R1 - Medium Fleet Fleet - 14/8/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 12:04:39 1:01:39 2 0:54:39 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 11:03:00 12:08:10 1:05:10 2 0:56:55 2.0
3 Laser 179660 Will Apps   1099 11:03:00 12:06:03 1:03:03 2 0:57:22 3.0
4 Laser 182545 Paul Fewster   1099 11:03:00 12:06:15 1:03:15 2 0:57:33 4.0
5 Laser 174949 Roger Dowty   1099 11:03:00 12:07:22 1:04:22 2 0:58:34 5.0
6 Laser 169069 Mike Theo   1099 11:03:00 12:12:36 1:09:36 2 1:03:20 6.0
7 Laser 178213 Giles Dawson   1099 11:03:00 12:16:21 1:13:21 2 1:06:45 7.0
8 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 11:03:00 12:23:00 1:20:00 2 1:09:52 8.0
9 Laser   Tom Williams   1099 11:03:00 12:21:06 1:18:06 2 1:11:04 9.0
10 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 11:03:00 12:30:50 1:27:50 2 1:16:43 10.0
11 laser radial 167976 Simon Mathews   1145     DNF 2   12.0

14th July R2 - Medium Fleet Fleet - 14/08/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:39:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 12:39:00 13:26:00 0:47:00 4 0:41:03 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 12:39:00 13:26:29 0:47:29 4 0:41:28 2.0
3 Laser 182545 Paul Fewster   1099 12:39:00 13:25:53 0:46:53 4 0:42:40 3.0
4 Laser 174949 Roger Dowty   1099 12:39:00 13:26:24 0:47:24 4 0:43:08 4.0
5 Laser 179660 Will Apps   1099 12:39:00 13:26:49 0:47:49 4 0:43:31 5.0
6 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:39:00 13:28:50 0:49:50 4 0:44:11 6.0
7 Laser 178213 Giles Dawson   1099 12:39:00 13:27:41 0:48:41 4 0:44:18 7.0
8 Laser 169069 Mike Theo   1099 12:39:00 13:28:04 0:49:04 4 0:44:39 8.0
9 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 12:39:00 13:30:59 0:51:59 4 0:45:24 9.0
10 Laser   Tom Williams   1099 12:39:00 13:30:30 0:51:30 4 0:46:52 10.0

14th July R3 - Medium Fleet Fleet - 14/08/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:33:00
Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:36:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182545 Paul Fewster   1099 14:33:00 15:16:52 0:43:52 2 0:39:55 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 14:33:00 15:19:16 0:46:16 2 0:40:24 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 14:33:00 15:19:11 0:46:11 2 0:40:57 3.0
4 laser radial 197371 Mark Felton   1145 14:33:00 15:20:25 0:47:25 2 0:41:25 4.0
5 Laser 174949 Roger Dowty   1099 14:33:00 15:19:06 0:46:06 2 0:41:57 5.0
6 Laser 169069 Mike Theo   1099 14:33:00 15:20:32 0:47:32 2 0:43:15 6.0
7 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 14:33:00 15:26:12 0:53:12 2 0:46:28 7.0
8 Laser   Tom Williams   1099 14:33:00 15:25:28 0:52:28 2 0:47:44 8.0

21st July R1 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128     AvP 3   1.0
1 Laser Radial 203984 Tim Hartnell   1145 11:03:00 11:55:34 0:52:34 3 0:45:55 1.0
3 laser radial 7 Dave Trout   1145 11:03:00 11:57:22 0:54:22 3 0:47:29 2.0
4 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 11:03:00 11:57:52 0:54:52 3 0:47:55 3.0
5 Laser 213708 Craig Palmer   1099 11:03:00 11:56:57 0:53:57 3 0:49:05 4.0
6 Laser 182545 Paul Fewster   1099 11:03:00 11:58:21 0:55:21 3 0:50:22 5.0
7 Laser 178213 Giles Dawson   1099     AvP 3   6.0
7 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 11:03:00 12:01:43 0:58:43 3 0:51:17 6.0
9 Laser 169069 Mike Theo   1099 11:03:00 12:00:10 0:57:10 3 0:52:01 7.0
10 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 12:01:56 0:58:56 3 0:52:15 8.0
11 laser radial 197371 Mark Felton   1145 11:03:00 11:44:55 0:41:55 2 0:54:55 9.0
12 Laser   Tom Williams   1099 11:03:00 11:44:22 0:41:22 2 0:56:28 10.0
13 laser radial 167976 Simon Mathews   1145 11:03:00 11:49:08 0:46:08 2 1:00:26 11.0

21st July R2 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:13:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RSVision 1787 Sean Dwyer Carolyn Dwyer 1128     AvP     1.0
1 Laser Radial 203984 Tim Hartnell   1145 12:13:00 13:01:37 0:48:37 3 0:42:28 1.0
3 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 12:13:00 13:02:18 0:49:18 3 0:43:03 2.0
4 laser radial 7 Dave Trout   1145 12:13:00 13:02:27 0:49:27 3 0:43:11 3.0
5 Laser 213708 Craig Palmer   1099 12:13:00 13:02:00 0:49:00 3 0:44:35 4.0
6 Laser 179660 Will Apps   1099 12:13:00 13:04:55 0:51:55 3 0:47:14 5.0
7 Laser 178213 Giles Dawson   1099     AvP     6.0
7 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 12:13:00 13:07:51 0:54:51 3 0:47:54 6.0
9 Laser 169069 Mike Theo   1099 12:13:00 13:09:07 0:56:07 3 0:51:04 7.0
10 Laser   Tom Williams   1099 12:13:00 13:14:17 1:01:17 3 0:55:46 8.0
11 Streaker 1700 Alan Simmons   1128     DNF 3   13.0
11 laser radial 197371 Mark Felton   1145     DNF 3   13.0

21st July R3 - Medium Fleet Fleet

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:18:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 179660 Will Apps   1099 14:18:00 14:56:47 0:38:47 3 0:35:17 1.0
2 Laser 169069 Mike Theo   1099 14:18:00 15:03:55 0:45:55 3 0:41:47 2.0
26 Laser 213708 Craig Palmer   1099     DSQ     28.0

4th Aug R1 - Medium Fleet Fleet - 04/08/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser radial 7 Dave Trout   1145 11:03:00 11:43:39 0:40:39 3 0:35:30 1.0
2 Laser 182545 Paul Fewster   1099 11:03:00 11:42:21 0:39:21 3 0:35:48 2.0
3 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 11:03:00 11:45:35 0:42:35 3 0:37:11 3.0
4 laser radial 213707 Jessica Carter   1145 11:03:00 11:45:43 0:42:43 3 0:37:18 4.0
5 Laser Radial 179808 James Cuxson   1145 11:03:00 11:45:51 0:42:51 3 0:37:25 5.0
6 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 11:03:00 11:46:00 0:43:00 3 0:38:07 6.0
7 Laser 169069 Mike Theo   1099 11:03:00 11:45:53 0:42:53 3 0:39:01 7.0
8 laser radial   Giles Dawborn   1145 11:03:00 11:47:51 0:44:51 3 0:39:10 8.0
9 Laser 5 Tony Williams   1099 11:03:00 11:46:37 0:43:37 3 0:39:41 9.0
10 laser radial 197371 Mark Felton   1145     AvP     9.4
11 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 11:03:00 11:49:25 0:46:25 3 0:40:32 10.0
12 laser 114000 Ian Barnes   1099 11:03:00 11:51:37 0:48:37 3 0:44:14 11.0

4th Aug R2 - Medium Fleet Fleet - 04/08/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Laser 182545 Paul Fewster   1099 12:03:00 12:53:08 0:50:08 4 0:45:37 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 12:03:00 12:57:21 0:54:21 4 0:48:11 2.0
3 laser radial 213707 Jessica Carter   1145 12:03:00 12:58:56 0:55:56 4 0:48:51 3.0
4 Laser Radial 179808 James Cuxson   1145 12:03:00 12:59:25 0:56:25 4 0:49:16 4.0
5 laser radial 7 Dave Trout   1145 12:03:00 13:00:23 0:57:23 4 0:50:07 5.0
6 Laser 169069 Mike Theo   1099 12:03:00 12:58:19 0:55:19 4 0:50:20 6.0
7 Laser 5 Tony Williams   1099 12:03:00 13:01:09 0:58:09 4 0:52:55 7.0
8 laser 114000 Ian Barnes   1099 12:03:00 13:03:50 1:00:50 4 0:55:21 8.0
9 laser radial 197371 Mark Felton   1145     AvP     9.4
10 laser radial   Giles Dawborn   1145     DNF 4   11.0
11 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 12:03:00   OCS 4   12.0
11 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 12:03:00   OCS 4   12.0

4th Aug R3 - Medium Fleet Fleet - 04/08/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 14:35:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser radial 7 Dave Trout   1145 14:35:00 15:30:39 0:55:39 4 0:48:36 1.0
2 Laser 169069 Mike Theo   1099 14:35:00 15:31:44 0:56:44 4 0:51:37 2.0
3 Streaker 1700 Alan Simmons   1128 14:35:00 15:33:40 0:58:40 4 0:52:01 3.0
4 Laser   Bob Aldridge   1099 14:35:00 15:35:39 1:00:39 4 0:55:11 4.0
5 Laser 5 Tony Williams   1099 14:35:00 15:35:55 1:00:55 4 0:55:26 5.0
6 laser 114000 Ian Barnes   1099 14:35:00 15:39:37 1:04:37 4 0:58:48 6.0

18th Aug R1 - Medium Fleet Fleet - 18/08/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:03:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 11:03:00 11:42:17 0:39:17 3 0:34:19 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 11:03:00 11:43:21 0:40:21 3 0:35:14 2.0
3 Laser 179660 Will Apps   1099 11:03:00 11:42:24 0:39:24 3 0:35:51 3.0
4 laser radial 192533 Jack Fussey   1145 11:03:00 11:44:40 0:41:40 3 0:36:23 4.0
5 laser 4.7   Pete Fussey   1207 11:03:00 11:47:28 0:44:28 3 0:36:50 5.0
6 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145 11:03:00 11:45:34 0:42:34 3 0:37:11 6.0
7 Laser 213708 Craig Palmer   1099 11:03:00 11:44:48 0:41:48 3 0:38:02 7.0

18th Aug R2 - Medium Fleet Fleet - 18/8/19

Start: Medium Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:15:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 laser radial 198605 Jimmy Carter   1145 12:15:00 12:59:26 0:44:26 5 0:38:48 1.0
2 laser radial 7 Dave Trout   1145 12:15:00 13:02:30 0:47:30 5 0:41:29 2.0
3 Laser 213708 Craig Palmer   1099 12:15:00 13:01:10 0:46:10 5 0:42:00 3.0
4 Laser 182545 Paul Fewster   1099 12:15:00 13:02:11 0:47:11 5 0:42:56 4.0
5 Laser 179660 Will Apps   1099     DNF 5   9.0
5 laser radial 186037 Bob Aldridge   1145     DNF 5   9.0
5 laser radial 192533 Jack Fussey   1145     DNF 5   9.0
5 laser 4.7   Pete Fussey   1207     DNF 5   9.0

23rd June R1 - Slow Fleet Fleet - 23/6/19

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 topper 21902 Angela Daviey   1363 11:06:00 12:05:20 0:59:20 5 0:43:32 1.0
2 comet 866 ?   1207 11:06:00 12:00:34 0:54:34 5 0:45:13 2.0
3 Topper 32865 Jack Carter   1363 11:06:00 12:00:10 0:54:10 4 0:49:41 3.0
4 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 11:06:00 12:06:57 1:00:57 5 0:50:42 4.0
5 Tera 340     1432 11:06:00 12:10:27 1:04:27 4 0:56:16 5.0
6 Topper 28100 Ben Carter   1363 11:06:00 12:09:38 1:03:38 4 0:58:21 6.0

23rd June R2 - Slow Fleet Fleet - 23/6/19

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:46:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 12:46:00 13:52:10 1:06:10 8 0:55:03 1.0
2 Topper 28100 Ben Carter   1363 12:46:00 13:38:33 0:52:33 5 1:01:41 2.0
3 topper 21902 Angela Daviey   1363 12:46:00   DNF 8   5.0
3 comet 866 ?   1207     DNF 8   5.0

30th June R1 - Slow Fleet Fleet

Start: slow fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 11:06:00 11:51:35 0:45:35 3 0:37:46 1.0
2 Topper 4.2   Angela Davey   1416 11:06:00 11:45:00 0:39:00 2 0:41:19 2.0

7th July R1 - Slow Fleet Fleet

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 11:06:00 11:44:36 0:38:36 4 0:31:59 1.0
2 Topper 4.2   Angela Davey   1416 11:06:00 11:51:29 0:45:29 4 0:32:07 2.0
3 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 11:06:00 11:38:41 0:32:41 3 0:36:15 3.0
4 comet 882 Dave Carter   1207 11:06:00 11 DNF 3   5.0

7th July R2 - Slow Fleet Fleet

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202     3954 3 0:54:50 1.0

7th July R3 - Slow Fleet Fleet

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 DNF 3.0
1 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 DNF 3.0

14th July R1 - Slow Fleet Fleet - 14/8/19

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 11:06:00 12:03:14 0:57:14 2 0:47:25 1.0
2 Topper 4.2   Angela Davey   1416 11:06:00 12:14:57 1:08:57 2 0:48:42 2.0
3 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 11:06:00 12:20:37 1:14:37 2 1:02:05 3.0
4 comet 882 Dave Carter   1207     DNF 2   5.0

14th July R2 - Slow Fleet Fleet - 14/08/19

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 12:42:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202 DNF 2.0

14th July R3 - Slow Fleet Fleet - 14/08/19

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 14:36:00 15:14:22 0:38:22 2 0:31:47 1.0
2 Topaz XL 5474 Clinton Peck   1202     DNF     3.0

21st July R1 - Slow Fleet Fleet

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS Feva XL 745 Andy Carter Olivia Hattie 1240 11:06:00 11:53:23 0:47:23 4 0:38:13 1.0
2 Topper 4.2   Angela Davey   1416 11:06:00 11:47:44 0:41:44 3 0:39:18 2.0
3 comet 9 Barry Simmons   1207 11:06:00 11:45:38 0:39:38 3 0:43:47 3.0

4th Aug R1 - Slow Fleet Fleet - 04/08/19

Start: Slow Fleet, Finishes: Elapsed time, Time: 11:06:00
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Topper 4.2   Angela Davey   1416 11:06:00 11:45:26 0:39:26 3 0:27:51 1.0
2 comet 882 Dave Carter   1207     DNF 3   3.0

18th Aug R1 - Slow Fleet Fleet - 18/08/19

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 AvP 1.7

18th Aug R2 - Slow Fleet Fleet - 18/8/19

Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 comet 9 Barry Simmons   1207 AvP 1.7



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com