event burgee venue burgee

Wednesday Evening Personal Handicap 2019

Lancing SC

Results are provisional as of 0:23 on August 22, 2019

Overall

Sailed: 12, Discards: 6, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 47, Scoring system: Personal H/cap using RRS App.A mod. by LSC SI's
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap 1 May 8 May 15 May 22 May 29 May 5 Jun 12 Jun 19 Jun 26 Jun 3 Jul 10 Jul 17 Jul 24 Jul 31 Jul 7 Aug 14 Aug 21 Aug 28 Aug 4 Sep 11 Sep Pts.
1st Laser Radial 7 David Trout   1090 1.0   3.0 1.0   3.0 (5.0) 1.0 2.0 (DNC) (13.0) (5.0) (4.0)       (6.0)       11.0
2nd Laser 147122 Craig Palmer   1040 2.0   (7.0) (5.0)   (5.0) (DNC) 2.0 4.0 (DNC) (12.0) 4.0 3.0       4.9 AvP       19.9
3rd Laser 182545 Paul Fewster   1042 3.0   (8.0) (DNC)   4.0 4.0 3.0 (DNC) 2.0 (10.0) (7.0) (5.0 AvP)       4.0       20.0
4th Streaker 1700 Alan Simmons   1100 6.7 AvP   (9.0) (9.0)   (9.0) 2.0 6.7 AvP (DNC) 4.0 (9.0) (9.0) 2.0       7.0       28.4
5th Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 5.0   (DNC) 6.3 AvP   (7.0) (DNC) 4.0 (DNC) 3.0 5.0 (8.0) 6.0       (12.0)       29.3
6th RS 700 966 Matt Carter   815 4.0   1.0 2.0   (DNC) 6.0 DSQ (DNC) (DNC) 1.0 (DNC) (DNC)       (DNC)       30.0
7th RS Aero 7 2225 John McKeown   1150 (DNC)   4.0 4.0   7.9 AvP 3.0 (DSQ) (DNC) 7.0 (11.0) (13.0) 5.0       (DNC)       30.9
8th Topper 32502 Jim Waters   1490 9.8 AvP   6.0 9.8 AvP   8.0 (DNC) (DNF) (DNC) DNF (DNC) 11.0 (DNC)       (DNC)       53.6
9th Comet 69 Barry Simmons   1250 6.0   11.0 7.0   11.0 (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) 14.0 (DNC)       13.0       62.0
10th RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 950 7.0   10.0 12.0   12.0 (DNC) (DNC) (DNC) 11.2 AvP (DNC) 15.0 (DNC)       (DNC)       67.2
11th Laser Radial 174448 Ian Gilbert   1170 (DNC)   (DNC) 11.0   8.8 AvP (DNC) (DNC) (DNC) 1.0 (DNC) 12.0 DNS       DNC       91.8
12th RS 500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 1000 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) DSQ (DNC) 6.0 8.0 AvP DNC DNC       2.0       128.0
13th Comet 833 Katie Green   1266 (DNC)   (DNC) (DNC)   10.0 (DNC) DNF (DNC) (DNC) DNC DNC DNS       15.0       147.0
14th Laser Radial 34 Jack Fussey   1175 (DNC)   2.0 (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) 3.0 (DNC) DNC 3.0 DNC       DNC       152.0
15th Laser 0 Tom Williams   1220 (DNC)   (DNC) 6.0   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 2.0 DNC DNC       1.0       153.0
16th Laser 169069 Mike Theo   1170 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 8.0 10.0 1.0       DNC       163.0
17th Laser Radial 167960 Adrian Heath   1135 (DNC)   (DNC) 10.0   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC 6.0 DNC DNC       3.0       163.0
18th Laser Radial 0 Tom Williams   1250 (DNC)   12.0 (DNC)   6.0 (DNC) 6.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC       DNC       168.0
19th Laser Radial 203275 Ian Aldridge   1090 (DNC)   (DNC) (DNC)   1.0 (DNC) (DNC) 1.0 (DNC) DNC DNC DNC       DNC       194.0
20th Topper 4.2 210 Angela Davey   1498 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) DNF (DNC) DNC DNC DNF 17.0 AvP       DNC       195.0
21st Laser 171864 Chris Foster   1060 (DNC)   (DNC) 3.0   (DNC) 3.0 AvP (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC       DNC       198.0
22nd Laser 144637 Gavin Hardman   1050 (DNC)   (DNC) (DNC)   2.0 (DNC) (DNC) (DNC) DNC 7.0 DNC DNC       DNC       201.0
23rd RS 400 702 Ian Beale Seb Beale 970 8.0   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 2.0 DNC       DNC       202.0
24th Laser Radial 28 Mike Croker   1095 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) 5.0 (DNC) DNC DNC DNC DNC       5.0       202.0
25th Laser 165483 Sean Dwyer   1042 (DNC)   (DNC) 8.0   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 6.0 DNC       DNC       206.0
26th Laser 4.7 31 Diana Croker   1235 (DNC)   (DNC) 13.0   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC       9.0       214.0
27th   1430 Bob Trevis Mike / Tony 980 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) DNF (DNC) DNC DNC DNC DNC       8.0       215.0
28th Laser Radial 200872 J-P Dias   1205 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 4.0 DNC DNC       DNF       217.0
29th RS Feva XL 3915 Mark Thomas   1450 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNF       17.0       219.0
30th Laser 114000 Ian Barnes   1220 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNF DNC       16.0       227.0
31st Topaz RaceX 5474 Clinton Peck   1350 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNF DNC       18.0       229.0
32nd Laser Radial 178213 Giles Dawborn   1250 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC 1.0 DNC       DNC       241.0
33rd RS 400 - singlehanded 1430 Simon Mathews NONE 940 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) 1.0 (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC       DNC       241.0
34th Laser II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1020 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC 3.0 DNC DNC       DNC       243.0
35th Laser Radial 169069 Mike Theo   1155 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC 5.0 DNC DNC DNC       DNC       245.0
36th Laser Radial 165483 Sean Dwyer   1092 (DNC)   5.0 (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC       DNC       245.0
37th Laser 186037 Bob Aldridge   1110 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) OCS (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC       DNC       249.0
38th Topper 16965 Harry Carter   1550 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       10.0       250.0
39th Topper 21092 Angela Davey   1445 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       11.0       251.0
40th RS Zest 7 Molly Carter Matt Carter 1300 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       14.0       254.0
41st Laser 114000 Bob Trevis   1095 (DNC)   (DNC) (DNC)   DNF (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC       DNC       254.0
42nd RS Vision 1787 Sean Dwyer ???? 1025 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNF DNC DNC       DNC       255.0
43rd Streaker 1700 Barry Simmons   1200 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) DSQ (DNC) DNC DNC DNC DNC       DNC       256.0
44th Topper 575 Fraser Carter   1405 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       DNF       261.0
45th     dave     (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       DNC       288.0
45th Topper 32865 Jack Carter   1405 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       DNC       288.0
45th Laser Radial 196330 Steve Lynch   1120 (DNC)   (DNC) (DNC)   (DNC) (DNC) (DNC) DNC DNC DNC DNC DNC       DNC       288.0

Results are shown calculated using Personal Handicaps.

Note that the handicaps shown in the overall results table are the initial values at the start of the series.
Actual values are shown in the individual race tables, where BCE = change in elapsed time needed to win the race.

AvP scores average of non-DNC race results (see SI 15.2 - non-competitors will be weeded at end of series!)

Conditions:
R1: SW 3-4
R2: Blown off
R3: SE 4
R4: SW 2
R5: Blown off
R6: WSW 3-4
R7: Var 1
R8: SW 4
R9: NE 5-7
R10: SE 4 with BIG waves
R11: SW 3-4
R12: WSW 4
R13: SW 3 => 2
R14: Blown off
R15: Blown off
R16: Blown off
R17; SW 2-3





1 May - 2019-05-01

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 7 David Trout   1090 1:09:34 4 0:00:00 1.0
2 Laser 147122 Craig Palmer   1040 1:06:49 4 0:00:26 2.0
3 Laser 182545 Paul Fewster   1042 1:06:59 4 0:00:29 3.0
4 RS 700 966 Matt Carter   815 1:05:52 5 0:00:51 4.0
5 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 0:57:12 3 0:02:35 5.0
6 Comet 69 Barry Simmons   1250 1:05:27 3 0:05:37 6.0
7 Streaker 1700 Alan Simmons   1100 AvP     6.7
8 RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 950 1:10:58 4 0:10:20 7.0
9 RS 400 702 Ian Beale Seb Beale 970 0:56:55 3 0:10:29 8.0
10 Topper 32502 Jim Waters   1490 AvP     9.8

15 May - 2019-05-15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 RS 700 966 Matt Carter   815 0:52:39 6 0:00:00 1.0
2 Laser Radial 34 Jack Fussey   1175 0:52:16 4 0:01:40 2.0
3 Laser Radial 7 David Trout   1090 0:48:30 4 0:01:33 3.0
4 RS Aero 7 2225 John McKeown   1150 0:51:29 4 0:01:57 4.0
5 Laser Radial 165483 Sean Dwyer   1092 0:49:28 4 0:02:26 5.0
6 Topper 32502 Jim Waters   1490 0:51:18 3 0:03:10 6.0
7 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:47:51 4 0:03:04 7.0
8 Laser 182545 Paul Fewster   1042 0:51:24 4 0:06:31 8.0
9 Streaker 1700 Alan Simmons   1100 0:54:19 4 0:06:57 9.0
10 RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 950 0:48:59 4 0:08:04 10.0
11 Comet 69 Barry Simmons   1250 0:50:14 3 0:09:51 11.0
12 Laser Radial 0 Tom Williams   1250 0:50:42 3 0:10:19 12.0

22 May - 2019-05-22

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 7 David Trout   1085 0:46:50 2 0:00:00 1.0
2 RS 700 966 Matt Carter   815 0:52:52 3 0:00:06 2.0
3 Laser 171864 Chris Foster   1060 0:45:54 2 0:00:09 3.0
4 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 0:46:01 2 0:00:42 4.0
5 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:45:41 2 0:00:48 5.0
6 Laser 0 Tom Williams   1220 0:53:46 2 0:01:06 6.0
7 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 AvP     6.3
8 Comet 69 Barry Simmons   1260 0:56:31 2 0:02:08 7.0
9 Laser 165483 Sean Dwyer   1042 0:46:46 2 0:01:47 8.0
10 Streaker 1700 Alan Simmons   1100 0:50:13 2 0:02:44 9.0
11 Topper 32502 Jim Waters   1490 AvP     9.8
12 Laser Radial 167960 Adrian Heath   1135 0:52:45 2 0:03:46 10.0
13 Laser Radial 174448 Ian Gilbert   1170 0:54:28 2 0:03:58 11.0
14 RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 950 0:44:34 2 0:03:34 12.0
15 Laser 4.7 31 Diana Croker   1235 1:05:15 2 0:11:57 13.0

5 Jun - 2019-06-05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 203275 Ian Aldridge   1090 0:54:52 4 0:00:00 1.0
2 Laser 144637 Gavin Hardman   1050 0:52:56 4 0:00:05 2.0
3 Laser Radial 7 David Trout   1080 0:55:03 4 0:00:41 3.0
4 Laser 182545 Paul Fewster   1042 0:54:03 4 0:01:36 4.0
5 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:54:34 4 0:02:13 5.0
6 Laser Radial 0 Tom Williams   1250 0:49:24 3 0:02:13 6.0
7 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 1:00:54 4 0:03:28 7.0
8 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 AvP     7.9
9 Topper 32502 Jim Waters   1490 1:03:17 3 0:07:02 8.0
10 Laser Radial 174448 Ian Gilbert   1170 AvP     8.8
11 Streaker 1700 Alan Simmons   1100 1:03:02 4 0:07:40 9.0
12 Comet 833 Katie Green   1266 0:58:22 3 0:10:34 10.0
13 Comet 69 Barry Simmons   1260 0:58:34 3 0:11:00 11.0
14 RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 950 0:54:23 3 0:18:31 12.0
15 Laser 114000 Bob Trevis   1095 DNF     14.0

12 Jun - 2019-06-12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 RS 400 - singlehanded 1430 Simon Mathews NONE 940 0:50:16 2 0:00:00 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1100 1:00:11 2 0:01:22 2.0
3 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 0:57:41 2 0:01:32 3.0
3 Laser 171864 Chris Foster   1060 AvP     3.0
5 Laser 182545 Paul Fewster   1042 0:58:10 2 0:02:27 4.0
6 Laser Radial 7 David Trout   1080 1:01:54 2 0:04:09 5.0
7 RS 700 966 Matt Carter   815 0:55:59 2 0:12:24 6.0
8 Laser 186037 Bob Aldridge   1110 OCS 2   9.0

19 Jun - 2019-06-19

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 7 David Trout   1080 0:56:48 5 0:00:00 1.0
2 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:57:56 5 0:03:14 2.0
3 Laser 182545 Paul Fewster   1042 1:00:42 5 0:05:54 3.0
4 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 0:56:27 4 0:08:27 4.0
5 Laser Radial 28 Mike Croker   1095 0:55:35 4 0:09:31 5.0
6 Laser Radial 0 Tom Williams   1250 1:05:27 3 0:26:00 6.0
7 Streaker 1700 Alan Simmons   1110 AvP     6.7
8 Topper 32502 Jim Waters   1490 DNF     15.0
8 Comet 833 Katie Green   1266 DNF     15.0
8 Topper 4.2 210 Angela Davey   1498 DNF     15.0
8   1430 Bob Trevis Mike / Tony 980 DNF     15.0
12 RS 700 966 Matt Carter   815 DSQ     16.0
12 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 DSQ     16.0
12 RS 500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 1000 DSQ     16.0
12 Streaker 1700 Barry Simmons   1200 DSQ     16.0

26 Jun - 2019-06-26

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 203275 Ian Aldridge   1090 0:54:32 4 0:00:00 1.0
2 Laser Radial 7 David Trout   1070 0:56:18 4 0:02:46 2.0
3 Laser Radial 34 Jack Fussey   1205 1:05:10 4 0:04:53 3.0
4 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:57:01 4 0:04:59 4.0

3 Jul - 2019-07-03

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190600
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 174448 Ian Gilbert   1170 0:58:25 4 0:00:00 1.0
2 Laser 182545 Paul Fewster   1042 0:52:03 4 0:00:01 2.0
3 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 0:57:51 4 0:00:53 3.0
4 Streaker 1700 Alan Simmons   1120 0:58:03 4 0:02:08 4.0
5 Laser Radial 169069 Mike Theo   1155 1:00:25 4 0:02:45 5.0
6 RS 500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 1050 0:55:42 4 0:03:16 6.0
7 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 0:58:22 4 0:05:56 7.0
8 Topper 32502 Jim Waters   1490 DNF     9.0
9 RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 950 AvP     11.2

10 Jul - 2018-07-10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 RS 700 966 Matt Carter   810 1:02:53 6 0:00:00 1.0
2 Laser 0 Tom Williams   1220 1:06:46 4 0:03:37 2.0
3 Laser II 10594 Chris Foster Charlie Foster 1020 0:56:48 4 0:04:01 3.0
4 Laser Radial 200872 J-P Dias   1205 1:07:39 4 0:05:17 4.0
5 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 1:04:37 4 0:05:34 5.0
6 Laser Radial 167960 Adrian Heath   1135 1:04:42 4 0:05:57 6.0
7 Laser 144637 Gavin Hardman   1050 0:59:55 4 0:05:34 7.0
8 RS 500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 1050 AvP     8.0
8 Laser 169069 Mike Theo   1125 1:05:06 4 0:06:52 8.0
10 Streaker 1700 Alan Simmons   1120 1:05:10 4 0:07:12 9.0
11 Laser 182545 Paul Fewster   1042 1:00:59 4 0:07:03 10.0
12 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 1:02:54 4 0:08:33 11.0
13 Laser 147122 Craig Palmer   1040 1:02:21 4 0:08:31 12.0
14 Laser Radial 7 David Trout   1070 1:04:32 4 0:09:09 13.0
15 RS Vision 1787 Sean Dwyer ???? 1025 DNF     15.0

17 Jul - 2019-07-17

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190030
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser Radial 178213 Giles Dawborn   1250 0:58:22 4 0:00:00 1.0
2 RS 400 702 Ian Beale Seb Beale 1030 1:03:30 5 0:03:23 2.0
3 Laser Radial 34 Jack Fussey   1205 1:00:34 4 0:04:18 3.0
4 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:53:43 4 0:05:09 4.0
5 Laser Radial 7 David Trout   1070 0:55:38 4 0:05:40 5.0
6 Laser 165483 Sean Dwyer   1042 0:54:52 4 0:06:13 6.0
7 Laser 182545 Paul Fewster   1042 0:55:50 4 0:07:11 7.0
8 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 1:01:10 4 0:07:53 8.0
9 Streaker 1700 Alan Simmons   1120 1:00:26 4 0:08:08 9.0
10 Laser 169069 Mike Theo   1125 1:01:17 4 0:08:45 10.0
11 Topper 32502 Jim Waters   1490 1:01:24 3 0:09:13 11.0
12 Laser Radial 174448 Ian Gilbert   1170 1:05:08 4 0:10:30 12.0
13 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 0:59:10 4 0:10:08 13.0
14 Comet 69 Barry Simmons   1260 0:56:23 3 0:12:15 14.0
15 RS 400 1430 Simon Mathews Penny / Mike 960 1:02:15 4 0:17:25 15.0
16 Topper 4.2 210 Angela Davey   1498 DNF     19.0
16 Laser 114000 Ian Barnes   1220 DNF     19.0
16 Topaz RaceX 5474 Clinton Peck   1300 DNF     19.0

24 Jul - 2019-07-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser 169069 Mike Theo   1125 0:51:31 2 0:00:00 1.0
2 Streaker 1700 Alan Simmons   1120 0:52:20 2 0:01:03 2.0
3 Laser 147122 Craig Palmer   1040 0:49:49 2 0:02:12 3.0
4 Laser Radial 7 David Trout   1070 0:51:40 2 0:02:40 4.0
5 Laser 182545 Paul Fewster   1042 AvP     5.0
5 RS Aero 7 2225 John McKeown   1050 0:51:37 2 0:03:32 5.0
7 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 1:00:03 2 0:07:48 6.0
8 RS Feva XL 3915 Mark Thomas   1450 DNF     10.0
9 Laser Radial 174448 Ian Gilbert   1170 DNS     11.0
9 Comet 833 Katie Green   1266 DNS     11.0
11 Topper 4.2 210 Angela Davey   1498 AvP     17.0

21 Aug - 2019-08-21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 190000
Rank Class SailNo HelmName CrewName H/cap Elapsed Laps BCE Points
1 Laser 0 Tom Williams   1220 1:03:01 5 0:00:00 1.0
2 RS 500 1037 Peter Fussey Jack Fussey 1050 0:56:10 5 0:01:56 2.0
3 Laser Radial 167960 Adrian Heath   1135 1:03:46 5 0:05:08 3.0
4 Laser 182545 Paul Fewster   1042 0:58:40 5 0:04:51 4.0
5 Laser 147122 Craig Palmer   1040 AvP     4.9
6 Laser Radial 28 Mike Croker   1095 1:02:05 5 0:05:31 5.0
7 Laser Radial 7 David Trout   1070 1:00:47 5 0:05:31 6.0
8 Streaker 1700 Alan Simmons   1110 1:03:22 5 0:06:02 7.0
9   1430 Bob Trevis Mike / Tony 980 0:55:59 5 0:05:22 8.0
10 Laser 4.7 31 Diana Croker   1235 0:57:44 4 0:06:42 9.0
11 Topper 16965 Harry Carter   1550 1:13:17 4 0:09:14 10.0
12 Topper 21092 Angela Davey   1445 1:08:27 4 0:08:44 11.0
13 Laser Radial 186037 Bob Aldridge   1141 1:08:36 5 0:09:40 12.0
14 Comet 69 Barry Simmons   1260 1:00:41 4 0:08:37 13.0
15 RS Zest 7 Molly Carter Matt Carter 1300 1:03:18 4 0:09:35 14.0
16 Comet 833 Katie Green   1266 1:03:15 4 0:10:56 15.0
17 Laser 114000 Ian Barnes   1220 1:00:59 4 0:10:34 16.0
18 RS Feva XL 3915 Mark Thomas   1450 1:13:31 4 0:13:36 17.0
19 Topaz RaceX 5474 Clinton Peck   1300 0:58:01 3 0:17:44 18.0
20 Laser Radial 200872 J-P Dias   1205 DNF     21.0
20 Topper 575 Fraser Carter   1405 DNF     21.0

www.lancingsc.org.uk

www.lancingsc.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com